Zabawy logopedyczne mające wpływ na rozwój mowy już od pierwszych miesięcy życia
Warto zacząć tutaj od tego iż rozwój każdej funkcji człowieka trwa już od momentu poczęcia. Dziecko, które ma już dwa lub trzy lata , najintensywniejszy złoty wiek rozwoju mowy ma już za sobą, dlatego bardzo ważne jest to, aby wszelkie nieprawidłowości w rozwoju były zauważone jak najwcześniej i została wpleciona terapia.
Bardzo ważne jest to, że wszystkie dzieci, tak samo wręcz identycznie przechodzą przez te same fazy w rozwoju, różnią się one tylko tempem, które w dużej mierze zależne jest od dojrzałość i gotowości układu nerwowego.
Gdy dziecko rozwija się prawidłowo i nie występują u niego żadne odstępstwa od normy to zdaniem specjalistów w tej dziedzinie poszczególne stadia rozwoju mowy mogą przesunąć się nawet o pół roku.
Pierwsze lata dziecka to intensywny czas rozwoju, szczególnie dynamiczny dla rozwoju mowy. Słownik dziecka zarówno ten językowy jak i muzyczny w dużej mierze zależny jest od tego w jaki sposób i z jaką częstotliwością zwracamy się do naszego dziecka, jak wypowiadamy kierowane do niego słowa, jak i kiedy czytamy książeczki – takie „kąpiele słowne” i różnorodność wypowiadanych słów dają dziecku ogromne możliwości, a jego słownik językowy w niesamowitym tempie wzbogaca się.
Pamiętajmy, że rozwój mowy to proces indywidualny i u każdego dziecka może przebiegać nieco inaczej. Zależy to między innymi od możliwości psychofizycznych dziecka i środowiska, z którego pochodzi. Pewne etapy rozwoju mowy u jednych dzieci mogą pojawiać się szybciej u innych zaś wolniej.
Jeśli chcemy rozwijać mowę naszego dziecka w zaciszu domowym, to wystarczy wdrożyć w życie kilka ważnych reguł, które wykonywane systematycznie przyniosą oczekiwane efekty.
Rodzicu :
- Mów do dziecka jak najczęściej w sposób staranny i prawidłowy z unikaniem wszelakich spieszczeń,
- Często czytaj dziecku ( około 20 minut dziennie),
- Zachęcaj dziecko do wypowiedzi,
- Udzielaj odpowiedzi na pytania dziecka
- Ćwicz i baw się z dzieckiem w zaciszu domowym , wymyślajcie zabawy stymulujące rozwój mowy, bawcie się słowem, dźwiękiem, obrazem, śpiewajcie – dzieci to lubią !