Umów wizytę

Zapisz się już teraz!

Pytania Rodziców

Kiedy udać się do logopedy?
Gdy tylko Rodzice zauważą u swojej pociechy niepokojące symptomy zaburzeń lub opóźnień rozwoju mowy dziecka powinni jak najszybciej skonsultować to z logopedą. Wcześnie podjęta terapia logopedycznaw przypadku wystąpienia zaburzeń (nieprawidłowości w rozwoju mowy, wady wymowy) skraca czas jej trwania. Zbagatelizowane zaburzenia mowy i artykulacji ulegają utrwaleniu, co wiąże się z większym wkładem czasu i pracy w przyszłą terapię.
Czy z wad wymowy można wyrosnąć?
W toku rozwoju mowy dziecka mogą pojawić się pewne opóźnienia, które dzięki stymulacji Rodziców, mogą się samoistnie normalizować. Aby rzetelnie określić stan rozwoju mowy dziecka, potrzebna jest konsultacja logopedyczna, na podstawie której Rodzic może uzyskać od logopedy informacje, co jest normą rozwojową, a co sygnałem do podjęcia terapii logopedycznej.
Mój trzylatek nie mówi. Czy jest to powód do niepokoju?
Prawidłowo rozwijający się trzylatek rozumie mowę, kierowane do niego komunikaty oraz polecenia. Między drugim a trzecim rokiem życia następuje intensywny rozwój mowy dziecka. Słownik mowy czynnej jest coraz bogatszy, dziecko zaczyna budować proste zdania. Natomiast jeśli dziecko trzyletnie posługuje się w mowie tylko prostymi sylabami lub kilkoma wyrazami, należy się zgłosić do logopedy, aby przeprowadzić pełną diagnozą logopedyczną.
Logopeda tylko bawi się z moim dzieckiem. Czy to wystarczy?
Ćwiczenia logopedyczne z małymi dziećmi najczęściej prowadzone są w formie zabawy, tak by były atrakcyjne dla dzieci. Terapeuci wplatają w zabawę elementy ćwiczeń logopedycznych, dzięki czemu dzieci wykonują je z większym zaangażowaniem. Często Rodzice mogą postrzegać to jako prostą zabawę, marnowanie czasu, który powinien być poświęcony na terapię. Pamiętajmy jednak, że terapia poprzez zabawę jest świetnym sposobem na wspieranie rozwoju mowy dziecka.
Czy to konieczne, żebym ćwiczyła z dzieckiem w domu?
Regularność i systematyczność ćwiczeń pozytywnie wpływają na skrócenie czasu terapii, dlatego logopedzi często proszą rodziców, aby trenowali z dzieckiem także w domu. Dzięki temu nabyte umiejętności podczas zajęć logopedycznych oraz prawidłowe nawyki artykulacyjne są utrwalane. Brak systematycznych ćwiczeń w domu opóźnia proces terapii logopedycznej.
Czy rodzic może uczestniczyć w zajęciach logopedycznych?
Tak, natomiast należy zwrócić uwagę, czy stanowi to dla dziecka pozytywne wzmocnienie. Bardzo często dzieci słabiej pracują w obecności rodziców, wygłupiają się, odmawiają wykonywania ćwiczeń. Jeśli rodzice chcą wiedzieć, jak dokładnie przebiega terapia i w jaki sposób powinni ćwiczyć w domu, zawsze mogą ustalić z logopedą dodatkowe spotkanie poświęcone na rozmowę.
Pierwsza wizyta u logopedy, jakie powinniśmy zabrać dokumenty?
Warto, aby rodzic zabrał ze sobą dokumentację medyczną dziecka: wyniki badań specjalistycznych, orzeczenia, opinie oraz inne dokumenty, które są cenne dla procesu diagnostycznego.