Skutki długotrwałego ssania smoczka lub kciuka
Pierwszą zasadą o której należy pamiętać, jest to, że smoczek można dziecku po prostu zabrać lub w ogóle nie wspominać malcowi o istnieniu takiego „narzędzia” jak smoczek , o tyle z kciukiem jest gorzej, gdyż malec zawsze będzie miał go przy sobie – tutaj sprawy się komplikują.
Jedną z głównych konsekwencji ssania kciuka będzie to, ze u dziecka utrwali się niemowlęcy ( infantylny) sposób połykania. Oznacza to, że podczas połykania język dziecka będzie znajdował się na dole, na dnie jamy ustnej, jego ruchy będą wywoływane tylko w przód -tył.
Wraz z rozwojem dziecka język powinien zmieniać kierunek i ułożenie , powinien unosić się ku podniebieniu. Jeśli więc dziecko ssie smoczek lub kciuk w dłuższej perspektywie czasu wtedy język dziecka zostaje na dole jamy ustnej co nie jest prawidłowe. Język staje się przyblokowany.
W dłuższej perspektywie długotrwałe ssanie smoczka, a co gorsze kciuka ma ogromny wpływ na słabszy rozwój mięśni narządów artykulacyjnych, co prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego w okolicy warg, a to z kolei na dalszym etapie rozwoju będzie znacznie utrudniać wymowę głosek takich jak p, b, m, w, f. Sprawność języka spada, obniża się, a to z kolei prowadzi do problemów z unoszeniem go i realizacją głosek takich jak ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż, l, r.
Czy ssanie piersi matki ma wpływ na funkcjonowanie aparatu mowy?
Gdy przychodzi na świat Nasze wyczekiwane maleństwo, chcemy zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, od pierwszych chwil chcemy jako mamy dać to co najlepsze dla naszego potomstwa. Przez wiele miesięcy uczymy się , słuchamy rad Naszych mam i z każdym dniem dojrzewamy do tego, abyśmy same stały się wzorem do naśladowania dla naszej pociechy. Chcemy, żeby wszystko przebiegało pomyślnie zaczynając już od pierwszych chwil życia naszego dziecka.
Zdrowy noworodek, po porodzie wykazuje najsilniejszy odruch ssania, który następuje po około dwóch godzinach i jest najbardziej widoczny w momencie kiedy dziecko zostaje przyłożone do piersi matki – widzimy chwyt połączony z ssaniem.
Karmienie piersią jest bardzo istotne dla rozwoju dziecka, gdyż te same mięśnie, które biorą udział w ssaniu piersi, odpowiedzialne są również za artykulację.