Rozwój motoryki małej – jak przez zabawę możemy go stymulować?
Rozwój motoryki małej – jak przez zabawę możemy go stymulować?
Hasło „motoryka mała” coraz częściej towarzyszy świadomym rodzicom. Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą i dlaczego motoryka mała jest tak ważna w procesie rozwojowym naszych dzieci? W niniejszym artykule przybliżymy wam pojęcie motoryki, opowiemy o jej roli oraz jak możemy ćwiczyć ją z dzieckiem w zaciszu domowym, aby zobaczyć rezultaty.
Co kryje się za słowem „motoryka” i jaka jest jej rola?
Motoryka ogółem to nic innego, jak sprawność manualna i zręczność dziecka. U człowieka możemy wyodrębnić motorykę dużą odpowiadającą za ruchy całego ciała oraz motorykę małą odpowiedzialną za ruchy małych grup mięśniowych, za precyzję, zręczność oraz za wszystkie inne, drobne ruchy w obrębie palców, dłoni i nadgarstków. Do ruchów precyzyjnych, które są bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju motoryki małej, zaliczyć możemy między innymi zapinanie guzików, naklejanie i wyklejanie, wycinanie, lepienie z plasteliny czy wiązanie sznurówek.
Nasz maluch, aby mógł w harmonijny sposób rozwijać się pod każdym względem, musi być sprawny ruchowo. Oznacza to, że motoryka duża, praca dużych grup mięśniowych i jej poziom powinny być wypracowane tak, aby w sposób łagodny i we własnym tempie dziecko mogło przejść do treningu i doskonalenia umiejętności w obszarach odpowiedzialnych za motorykę małą.
Wspomaganie naszego malucha w tak ważnym treningu motoryki małej to pierwszy krok do osiągnięcia zamierzonych rezultatów. W konsekwencji taki codzienny trening w formie zabawy przekłada się na wiele innych sfer rozwoju. Do najważniejszych zaliczany jest tak ważny rozwój mowy dziecka. Co więcej, rozwój motoryki małej zaczyna się już tuż po narodzinach i jest ściśle powiązany z motoryką dużą.
Chcąc zapewnić maluchom optymalne możliwości rozwoju motoryki małej, musimy w pierwszej kolejności zadbać o sprawność dużych grup mięśniowych, czyli bieganie, skakanie, wszelkiego rodzaju zabawy na placach zabaw, wspinaczki. Potrzeba ruchu u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym, jest bardzo wysoka. Dlatego też, zaleca się jak najwięcej aktywności, w których udział biorą duże grupy mięśni. Dzięki takim treningom, najlepiej codziennym, dziecko poprawi swoją koordynację ruchową, a to pozwoli przygotować młodego, pełnego energii człowieka do coraz to trudniejszych zadań. Mowa tu przede wszystkim o zadaniach wymagających cierpliwości, dokładności i precyzji – czyli motoryki małej.
Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?
Jeśli chcemy w zaciszu domowym stymulować rozwój dziecka i zależy nam na usprawnianiu u dzieci rąk, to warto zaproponować maluchom już od pierwszych dni życia ćwiczenia w formie zabawy. Dla najmłodszych polecamy uroczą, pastelową kostkę aktywizującą od marki Done by Deer. Dzięki tej kostce mamy możliwość, aby w przyjemny sposób zachęcić dziecko do odkrywania świata, a tym samym sprawić, by poprzez zabawę usprawniało swoje dłonie. Podczas aktywnej zabawy lub z pomocą rodzica niemowlę i starsze dziecko odkrywa elementy ukryte wewnątrz kostki, poznaje nowe struktury jednocześnie rozwijając przy tym zmysł dotyku i wzroku. Fascynujące, szeleszczące elementy oraz dostosowane dla najmłodszych lusterko zachęcają do aktywnego eksplorowania świata. Kostka aktywizująca to nie tylko zwykła zabawka, to gadżet, który rozwija motorykę małą oraz stymuluje koordynację oko-ręka.

Dla rocznego dziecka chcemy zaproponować Wam szwedzką markę Kids Concept, która zasłynęła pięknymi, drewnianymi zabawkami najwyższej jakości. Wyróżnia ją między innymi dbałość o każdy detal, uniwersalność oraz wykonanie, które pobudza wyobraźnię dziecka i motywuje do kreatywnego działania. Jedną z zabawek wywierających znaczący wpływ na rozwój motoryki małej będzie labirynt drewniany. Co w nim takiego fascynującego? Przede wszystkim prostota wykonania a zarazem urocze, pastelowe barwy wpasowujące się w każde dziecięce wnętrze. Ten drewniany labirynt to doskonały trening dla małych paluszków. Pokręcone pętelki przez które należy przeprowadzić koraliki nie tylko usprawniają pracę rąk, ale uczą skupienia i doskonalą koordynację oko-ręka. Zdolności manualne i koncentracja to bardzo ważne funkcje w rozwoju dziecka, a drewniany labirynt z pewnością pomoże Wam w miły sposób, poprzez zabawę, wpłynąć na ich rozwój.

Kolejnym ciekawym akcesorium wspomagającym pracę rąk jest ruchomy sorter edukacyjny z trybikami marki Yookidoo. Yookidoo gwarantuje zupełnie nową jakość zabawy, która jednocześnie stymuluje dziecko do wielokierunkowego rozwoju. Dzieje się to dzięki innowacyjnemu podejściu do projektu każdej zabawki. Pobudzanie ciekawości, rozbudzanie zmysłów, zachęcanie do interakcji to cele jakie przyświecają przy tworzeniu każdej z nich. Sorter edukacyjny nie jest wyjątkiem. Składająca się z kolorowych trybików w geometryczne kształty zabawka zachęca malucha do odkrywania tego co nowe. Chwytanie elementów i dopasowywanie ich do właściwych miejsc kształtuje umiejętność precyzyjnego ruchu dłoni oraz uczy tworzenia prostych konstrukcji. Dodatkowo wprowadzamy dziecko w świat różnorodnych kolorów i kształtów.
Kolejną propozycją dla maluchów od 12. miesiąca życia są drewniane klocki z młotkiem z marki BRIO. Do czego służy ta zabawka? Za pomocą młotka dołączonego do zestawu maluch może wbijać klocki, jednocześnie usprawniając tak ważną pracę małych rączek. Przy okazji doskonali swoją koordynację oko-ręka, a także może powtarzać wyrażenia dźwiękonaśladowcze takie jak na przykład “Bum, bum” lub “Bam, bam”. Dzięki takim zabawom, które ćwiczą umiejętności motoryczne, dziecko z pewnością na późniejszych etapach rozwoju będzie szybciej przyswajać umiejętności, które wymagają precyzji i koncentracji na konkretnym elemencie.

Co z motoryką małą u kilkulatków?
Dla nieco starszych dzieci, bo od 3. roku życia, chcemy zaprezentować markę Candylab. To cała gama drewnianych samochodów i przyczepek, które wyróżniają się swoim designem oraz jakością wykonania. Drewniane samochodziki to ponadczasowe zabawki, które nie bez powodu nie tracą na popularności i od lat wzbudzają zainteresowanie rodziców i dzieci. Urządzając wspólne wyścigi dzieci nie tylko trenują zdolności manualne, ale przede wszystkim skupienie, koordynację oko-ręka, a także doskonalą zdolność mowy. Te urocze samochodziki przyciągną uwagę zarówno chłopców jak i dziewczynek.

Wiemy, że dzieci w wieku przedszkolnym nie lubią się nudzić, więc wychodzimy im na przeciw z propozycją od marki Petit Collage. Dzieci lubią, gdy coś się dzieje, gdy mogą coś wprawić w ruch – więc doskonałym pomysłem na spędzanie czasu będzie drewniana gra łowienie rybek. Gra zaczyna się od rozłożenia uroczych, drewnianych rybek na płaskiej powierzchni. Następnie gracz musi złapać rybkę w kolorze, jaki wylosował na kostce. To doskonały trening precyzji i dokładności zapewniający wiele godzin zabawy. Co więcej, ta gra nie tylko pobudza dzieci do kreatywnego spędzania czasu, ale wpływa na tak ważną dla nas motorykę małą, dzięki której dziecko będzie mogło wykonywać najbardziej precyzyjne zadania. Przy okazji zabawy wspieramy nasze dziecko w rozwoju umiejętności, które zaprocentują w przyszłości.
Drodzy rodzice, jak widzicie trening umiejętności manualnych poprzez zabawę jest jak najbardziej możliwy. Może być to także doskonała okazja do pogłębiania więzi z dzieckiem poprzez miłe spędzanie z nim czasu., Myśląc o rozwoju motoryki u swojego dziecka pamiętajcie, że zawsze mały, precyzyjny ruch będzie wywodził się z dużego ruchu. Bardzo ważne jest to, by zanim rozpoczniemy trening motoryki małej włączyć do ruchu całe ciało. Oczywiście, możemy w tym samym czasie trenować i całe ciało i motorykę małą, ale ważne jest to, by działo się to stopniowo i w tempie odpowiednim dla dziecka.
Patrycja Maziejuk
logopeda, pedagog, terapeuta ręki