Niejadek – dziecko grymaśne czy zaburzone ?
Zacznijmy od tego, że większość dzieci między 1. a 5. rokiem życia, z którymi rodzice zgłaszają się do lekarzy z powodu niechęci do jedzenia, jest zdrowa, a ich łaknienie jest prawidłowe dla ich wieku i tempa rozwoju. Często Rodzice mają nierealistyczne oczekiwania wobec swoich dzieci, które mogą niepotrzebnie wywoływać niepokój, a stosowanie nieadekwatnych gróźb czy kar dodatkowo może nasilać niechęć dzieci do jedzenia. W większości przypadków niechęć do jedzenia nie występuje od urodzenia. Bardzo często Rodzice chcą , aby małe, chętnie jedzące dzieci zjadały więcej, natomiast w taki sposób mogą wywołać odwrotny efekt. Niekiedy opiekunowie nakłaniają dzieci do jedzenia, nie biorąc pod uwagę faktu, że u dzieci między 1. a 5. rokiem życia występuje fizjologiczne zmniejszenie łaknienia.
Musimy wiedzieć, że :
- małe dzieci często mają niechęć do nowych pokarmów czy smaków, a rodzice często postrzegają to jako wybrzydzanie. Jeśli stopniowo i regularnie będziemy podawać dziecku nowe pokarmy bez przymusu ich spożywania sprawimy, że z czasem dzieci nauczą się je akceptować.
- nadmierne spożywanie napojów (np. mleka, soków owocowych) lub słodyczy może zmniejszyć łaknienie dziecka na inne pokarmy,
- u niektórych dzieci odmowa jedzenia jest sposobem zwrócenia na siebie uwagi.
U niektórych dzieci niechęć do jedzenia nowości przebiegać będzie w nieznacznym stopniu, inne z kolei będą wyrażać swoje lęki często w skrajnych emocjach. Czy to już neofobia?
Czym jest neofobia?
Neofobia żywieniowa to złożony i trudny w terapii problem, który dotyczy coraz większej liczby dzieci, natomiast chwilowe kłopoty z apetytem Twojego ” niejadka” nie oznaczają neofobii.
Trwać on może nawet do 6 roku życia, a potem zanika. Musimy pamiętać, że jest to bardzo ważny i dość wrażliwy okres w życiu dziecka. Dlatego też, tak ważna jest atmosfera jaką tworzą Rodzice i opiekunowie podczas posiłków, która ma ogromny wpływ na całokształt życia dziecka oraz na jego nawyki żywieniowe w przyszłości.
Jakie najczęściej komunikaty kierowane są w stronę dziecka ?
- nie odejdziesz od stołu jeśli … ,
- jak nie zjesz to … ,
- zjedz warzywa bo … itd.
Drogi Rodzicu pamiętaj :
- nie karm dziecka na siłę,
- nie nakłaniaj dziecka do zjedzenia ”jeszcze troszkę”, ” jeszcze jedna łyżeczka”,
- nie odwracaj uwagi dziecka i ”sprytem” nie wkładaj jedzenia do ust,
- nie stosuj kar i nagród związanych z jedzeniem,
- nie wywołuj presji
Co możesz zatem zrobić ?