Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek?
Żeby rozbudzić miłość dziecka do czytania książek dla jednych Rodziców będzie wyzwaniem, a dla innych samą przyjemnością, ponieważ rozbudzenie w dziecku chęci zależy między innymi od tego jakie jest dziecko – ile czasu potrafi się skupiać na danej czynności, jaki ma temperament.
Wiele czynników może wpływać na chęć dziecka do czytania, ale w niniejszym artykule dowiemy się czy warto rozbudzić miłość do czytania, która zostanie z Naszym dzieckiem na zawsze.
Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym czy nasz maluch będzie chciał czytać książeczki jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie obcowania z książką. Niektóre z Mam zaczynają przygodę z książką jeszcze wtedy, gdy maluszek mieszka w brzuchu Mamy. To również doskonały pomysł, ponieważ dziecko oswoi się z Twoim głosem, a Ty wyrobisz w sobie nawyk czytania na głos. To bardzo ważne, aby czytając prowadzić swój głos tak, by dziecko mogło posłuchać jak intonujesz różne dźwięki, a dzięki pracy jaką włożysz w czytanie na głos zwiększasz szansę na to, by zainteresować dziecko książka.
Praca głosem, naśladowanie, zmienianie tonu i dźwięków podczas czytania książeczek, sprawi, że Twoja pociecha będzie zaintrygowana tym co dzieje się we “wnętrzu” tejże książeczki – o to właśnie chodzi i tutaj przytoczę cytat Antoine de Saint-Exupéry’ego
“ Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zbudowało statek – to musisz w nim rozbudzić tęsknotę za morzem”.
Dokładnie tak samo stanie się z książkami, to od nas rodziców i opiekunów zależy w jakim stopniu rozbudzimy w naszych pociechach ciekawość i chęć do czytania, a na wczesnych etapach wzrastania do przeglądania i bawienia się książką.
Bardzo ważnym etapem w rozwoju dziecka jest czas pomiędzy szóstym a dwudziestym czwartym miesiącem życia, kiedy to maluch chłonie wszelkie nowości, wiedzę, naśladuje nas i eksploruje świat. W tym okresie rozwija się prężnie mowa, motoryka mała i duża, a zadaniem rodziców jest czynna obserwacja i aktywny udział w rozwoju dziecka.
Gdy aktywnie uczestniczymy w rozwoju dziecka to mamy możliwość na wprowadzenie w nasz plan rozwoju pewnych rytuałów, które pozwolą maluchowi czuć się bezpiecznie i rozwijać się na wielu obszarach we własnym i harmonijnym tempie.
Jednym z tych rytuałów jest właśnie wspólne czytanie książeczek. Codzienne czytanie, rano lub wieczorem, a nawet dwa razy dziennie to doskonały sposób na stopniowe oswajanie naszej pociechy z książką.
Aby dziecko, a szczególnie niemowlę było zainteresowanie czytaniem, przeglądaniem książek to należy dopasować je zgodnie z możliwościami i zainteresowaniami Waszego maluszka, o ile są one już wam znane. Poniżej przytoczę kilka książek dla małego dziecka, które posłużą jako doskonałe narzędzie do wspólnego spędzania czasu oraz jako element stymulujący zarówno mowę dziecka, percepcję wzrokową i zmysł dotyku.
Pierwszą z pozycji jest książka Brum.Pojazdy.Księga dźwięków od wydawnictwa Babaryba. Bardzo prosta, ilustrowana dużymi obrazkami i posiadająca wyrażenia dźwiękonaśladowcze, dzięki którym dziecko doskonali swoją mowę. Dla dziecka, które dopiero zaczyna swoją przygodę z dźwiękami, ruchami i naśladowaniem to doskonałe



narzędzie do zabawy, ale i nauki. Barwna kolorystyka każdej ilustracji przyciąga uwagę dziecka, a sama książka posłuży na wiele miesięcy, gdyż możemy jej użyć do wspólnego tworzenia nowych historii angażując dziecko do odpowiedzi na pytania i do zadawania pytań.
Kolejną pozycją, która będzie doskonałą formą zabawy dla dzieci między drugim a trzecim rokiem życia są książeczki obrazkowe od wydawnictwa Babaryba. Te duże rozmiarowo i kartonowe książeczki są nie tylko umilaczem czasu dla dziecka, ale przede wszystkim mają realny wpływ na jego rozwój.
W jaki sposób możemy wykorzystać taką formę książki?
Okazuje się, że jest wiele sposobów nauki przez zabawę, które możemy wykorzystać
przeglądając książkę na przykład książkę pt. “Auta” oraz “Samoloty” właśnie z tej serii. Wyszukiwanie szczegółów, odnajdywanie różnych elementów to jeden z wielu pomysłów, który angażuje małego czytelnika do aktywnego przeglądania książeczki i w ten sposób do poznawania jej bohaterów i innych elementów z których się składa.
Książka, która nie zawiera tekstu, może być równie ekscytująca. Opowiadanie historyjek lub tworzenie nowych do istniejących już ilustracji to doskonały trening spostrzegawczości, koncentracji uwagi i percepcji wzrokowej. Maluch dzięki takiemu codziennemu treningowi poszerza swój słownik poprzez nazywanie elementów, które odnajdzie we wnętrzu książki.
Wydawnictwo BABARYBA oferuje nam multum książeczek, które są idealnym narzędziem do pracy z małym dzieckiem. Kolejnymi pozycjami, które powinny znaleźć się w Waszej domowej bibliotece są książeczki takie jak “Na Ryneczku”, “Mój najlepszy elementarz”, “Pokochaj mnie” oraz “Naciśnij mnie”. Te pozycje mają realny wpływ na edukację małego dziecka. Uczą i rozwijają wiele cennych umiejętności, a dziecko za sprawą wspólnego czytania z Rodzicem poszerza swoje zdolności, uczy się koncentracji uwagi, rozpoznaje i nazywa kolory, podejmuje próby liczenia i wskazywania konkretnych elementów na ilustracji.


Każdy Rodzic marzy o tym, by jego latorośl w przyszłości z pasją czytała książki. Żeby tak było, żeby dziecko chciało czytać, a na początku swojej drogi z książką przeglądać je i cieszyć się zabawą, bo czytanie również może przybrać formę zabawy, to my jako Rodzice musimy aktywnie angażować się w czas rozwoju i czas zabawy z naszą pociechą.
Zacznijcie już dziś. Każda chwila z książką jest na wagę złota, nawet jeśli Twoja pociecha ma dopiero rok czy dwa. Wiek nie jest istotny, najważniejsze są chęci, a pierwszy krok do rozbudzenia w dziecku miłości do książek, należy do Ciebie Rodzicu.
Patrycja Maziejuk
logopeda, pedagog, terapeuta ręki, doradca rodzicielski