Jak dobrać proste ubrania, tak aby nie sprawiały dziecku trudności w samodzielnym ubieraniu ?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie z powyższego tematu, chcemy Wam przytoczyć kilka cennych uwag na temat tego, dlaczego samodzielne ubieranie się przez dziecko jest takie ważne ? Jest to temat, który często niepokoi młodych Rodziców, głównie ze względu na brak czasu. Dzisiejsze zabieganie, ciągła praca, wiele obowiązków przyczynia się do tego, że zapominamy zadbać o samodzielność Naszego dziecka. Jeśli zależy Nam, aby Nasza pociecha była samodzielna i niezależna w przyszłości, to wpajanie tejże umiejętności musimy zacząć już od wczesnego dzieciństwa, tak, aby dziecko mogło i miało czas ukształtować w sobie pewne zachowania i nawyki
Każdy Rodzic marzy o sprawnym ubieraniu się swojego malucha od stóp do głów, ale to wbrew pozorom nie takie proste, bo dzieci muszą się tego nauczyć, a my dorośli musimy im to pokazać, zaprezentować, wytłumaczyć. Pamiętajmy też, że na czynności związane z ubieraniem się wpływa wiele innych czynników takich jak umiejętność precyzyjnych ruchów, zdolności manualne dziecka, które tak naprawdę kształtujemy u Naszej pociechy od pierwszego dnia życia.
Co my Rodzice musimy wiedzieć, zanim przejdziemy do nauki samodzielnego ubierania się?
Otóż bardzo ważne jest, aby nie wyręczać dziecka jeśli może ono zrobić to samodzielnie. Wiemy, że czasem jest po prostu łatwiej i szybciej, jeśli to my wykonamy daną czynność za dziecko, natomiast spójrzmy trochę dalej, w przyszłość – nie zawsze będziemy mogli być przy Naszym dziecku, a ono będzie musiało sobie poradzić w wielu różnych i trudniejszych sytuacjach niż tylko samodzielne ubieranie. Dlatego też, zacznijmy od tego, że jeśli słyszymy od dziecka komunikat „ja chcę to zrobić”, „ja sam/sama” to włączmy zapasy naszej cierpliwości i pozwalajmy im to robić, to kluczowa umiejetność, która odegra ważną rolę w dalszym rozwoju dziecka.
Często też słyszy się, że Rodzice nazywają czas kiedy dziecko chce robić wszystko samodzielnie „buntem dwulatka” bo jest to czas kiedy przeważnie zaczyna się tutaj wszystko na „ja sam/sama” – to nie jest bunt moi mili, dziecko w ten sposób buduje poczucie własnej wartości i kształtuje swoją osobowość. To jeden z ważniejszych momentów w jego rozwoju.
Aby jednak dziecko było w pełni samoobsługowe, potrzeba czasu, nic nie dzieje się ot tak. Nauka samodzielności i samoobsługi to długi proces, który powinniśmy zacząć kształtować już od pierwszego roku życia dziecka. My Rodzice i opiekunowie musimy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, która przyniesie kolejne efekty widoczne u malucha.
Pierwszy rok życia dziecka to dość przełomowy moment w życiu zarówno Rodziców jak i dzieci. Maluchy w tym okresie zaczynają poznawać siebie, swoje ciało, są coraz to bardziej zainteresowane tym co mama zakłada im na głowę przed spacerem, albo uporczywie próbują „walczyć” ze skarpetkami, które założone, odrazu zostają ściągnięte – historii jest tyle ile dzieci na kuli ziemskiej. Ale co za tym idzie ? Otóż często Rodzice mylą to z uporem lub złośliwością dziecka, to nic z tych rzeczy – jest to rozpoczynający się ważny moment, w którym dziecko zaczyna uczyć się czym jest samodzielność. Przejawiać się to może właśnie w taki sposób, że dzieci będą koniecznie chcieć samodzielnie zdjąć skarpetkę, wybrać inny kolor, albo założą but nie na tą nóżkę co trzeba – kwestią czasu będzie to jak maluch wypracuje sobie przy Naszej pomocy i wsparciu schematy, którymi powinien się posługiwać podczas samodzielnego ubierania się. Akceptacja w tej kwestii to podstawa sukcesu – jeśli my Rodzice zaakceptujemy to co robi Nasze dziecko to o wiele łatwiej przebrniemy przez proces nauki czynności samoobsługowych.
Pierwszy rok to nauka prostych czynności takich jak zdejmowania skarpetek, próby ubierania ich na stópki, zdejmowanie czapki i ubieranie bluzeczek, tak aby ręką trafić w odpowiedni rękaw – często też naukę ubierania powinniśmy zacząć tak naprawdę od umiejętności rozbierania się, dlatego jeśli dziecko chce samodzielnie się rozebrać i chce zrobić to „po swojemu” to pozwólmy mu na to.
Drugi i trzeci rok życia jest to już czas kiedy dziecko jest sprawniejsze manualnie i możemy mu podwyższać poziom tej nauki ubierania się. Możemy zaproponować, aby samodzielnie rozpięło guziki, założyło czapkę czy wciągnęło na siebie spodnie lub spódniczkę i dać mu możliwość podejmowania decyzji na przykład w kwestii koloru czy wzoru na ubraniu – wszystko po to, aby ta samodzielność była też satysfakcjonująca dla dziecka, ono chce w tym wszystkim czuć się ważne i pochwalone za to czego samodzielnie dokonało.
A teraz chcemy Wam zaproponować linię ubrań, która doskonale wpasowuje się w temat samodzielności. Dlaczego? Otóż dlatego, że są to ubrania proste, klasyczne o prostym kroju, który zapewnia nie tylko wygodę dla Naszego dziecka, ale również pozwala Naszym maluchom próbować i eksperymentować podczas ubierania się – dzieci mogą samodzielnie naciągać ubrania na nogi czy ręce bez obaw, że okaleczą się o różnego rodzaju zapięcia czy zamki. Każde ubranko od NitkiKids wykonane jest z najwyższą starannością o detale. Tkaniny są przyjemne dla wrażliwej i delikatnej skóry dziecka, gładkie i przede wszystkim trwałe, a Nam Rodzicom na trwałości ubrań zależy najbardziej.

Zaopatrując się w ubranka od marki NitkiKids zapewnimy Naszym pociechom nie tylko wygodę i komfort podczas użytkowania, sprawimy również, ze będą wyglądać bardzo klasycznie i stylowo, a każdy dzień w przedszkolu, na spacerze czy w domu będzie dostarczał Twojemu dziecku swobody podczas zdobywania i odkrywania nowych wyzwań.

Samodzielne ubieranie się wcale nie musi być nudne i nerwowe – wystarczy, że damy dziecku możliwość wyboru koloru ubrania, wzoru, pobawimy się w ubieranie na czas włączając przy tym minutnik i tak dalej. To wszystko sprawi, że Nasze dziecko zainteresuje się tą samodzielnością, a Ty pokażesz mu, że to naprawdę fajne móc samodzielnie decydować o tym co na siebie włoży i w jakim czasie to zrobi. Kwestia dopasowania do dziecka odpowiedniej metody i komunikatu, a okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne.
Co ta samodzielność wniesie w życie dziecka ?
Tak jak już wyżej wspominaliśmy, samodzielność zbuduje u Twojego dziecka poczucie własnej wartości. Ważne jest to, aby pamietać, że samodzielne ubieranie się to proces, jak wiele innych czynności w Naszym życiu. Musimy mieć to na uwadze i gdy zauważymy, że Nasze dziecko samodzielnie chociażby założyło czapkę na głowę, albo skarpetki to pochwalmy je, zmotywujmy do dalszego działania. Taki komunikat będzie budujący dla malucha i uczyni wiele dobrego, dając mu jednocześnie dużo satysfakcji z tego, że samodzielnie udało mu się po części ubrać.
Dziecko w takich sytuacjach poznaje siebie, wie, że może decydować o sobie i dzięki temu widzi efekty w tym przypadku w postaci np. ubranej samodzielnie skarpetki.
Cieszmy się z tego, ze Nasza pociecha robi kolejny ważny krok w swoim rozwoju, kierujmy do niej budujące komunikaty, ale pamiętajmy też żeby nie uzależniać dziecka od swoich opinii bo ciągłe „ oklaski” za każdą nawet drobnostkę czy ubranie skarpetki mogą nie wnieść nic dobrego. Dziecko widzi i wie, ze zrobiło coś samo i nie potrzebuje ciągłych braw za każdą samodzielnie wykonaną czynność – dlatego róbmy wszystko z umiarem, dla dobra dziecka.
Drodzy Rodzice, samodzielność to piękna sprawa, ale też długi proces dlatego musicie uzbroić się w cierpliwość bo nauka samoobsługi to nie lada wyzwanie, ale warto tego uczyć. Pamiętajmy też, że podczas nauki samodzielności i samoobsługi dzieci trenują również swoje inne zdolności takie jak zręczność manualną czy motorykę małą, które bardzo przydają się w dalszych etapach rozwoju. Potrzeba zdobywania u Naszych dzieci nowych doświadczeń zawsze będzie jednoczyć się z idącą w parze niezależnością i swobodą, które są dla dzieci nieodłącznym elementem ich rozwoju. Dlatego jako Rodzice musimy dać dzieciom możliwość podejmowania decyzji w kwestiach dla Nas może banalnych, ale dla dziecka to niczym zdobycie szczytu bo właśnie podjęcie decyzji o kolorze ubranka czy o tym jakie buty włożyć będzie na wagę złota, właśnie takie zachowania i takie sytuacje uczą Nasze dzieci samodzielności i kształtują ich tożsamość.

Po więcej modowych inspiracji, które pozwolą Wam Rodzicom zaopatrzyć się w proste i bezpieczne ubrania do nauki samodzielnego ubierania się zapraszamy do NitkiKids.
Patrycja Maziejuk
logopeda, pedagog, terapeuta ręki