czas wolny

Święta Bożego Narodzenia w duchu Montessori

16 października, 2020

Mogłoby się wydawać, że to dopiero październik, że piękna złota jesień za oknem, a nim się obejrzymy nastaną święta. . .

Boże Narodzenie to czas na który zarówno dzieci jak i dorośli czekają przez cały rok. Czekamy momentów, gdzie całe nasze otoczenie ulice, place, witryny sklepowe będą strojone na ten piękny czas. Przypomnimy sobie w dzisiejszym poście co głosi tradycja Marii Montessori o świętach, jak minimalizm sprawdzi się w czasie świąt i jak wcielić go w życie?

Pierwszą zasada:

  1. Wybierając prezenty, skup się na jakości, a nie na ilości

Zwróćmy uwagę przede wszystkim na wytrzymałość i wartość rzeczy, które chcemy podarować bliskim. Cena nie jest tu istotnym czynnikiem. 

Plastikowe zabawki warto zamienić na drewniane. Jeśli rodzina zadaje Wam pytanie jakich prezentów potrzebujecie na święta to nie krępujcie się im podpowiedzieć, że książki będą cennym podarunkiem, a gry edukacyjne z powodzeniem sprawdzą się zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. 

2. Po świętach dokonaj wspólnie z dzieckiem selekcji zabawek

To bardzo ważne żeby dziecko brało udział w procesie selekcji zabawek. Nowe zabawki niech zajmą miejsce starych i mniej używanych zabawek, dzięki takiemu uporządkowaniu przestrzeni, w której dziecko funkcjonuje na co dzień, dziecko zyska porządek, co będzie sprzyjać skupieniu uwagi. Starsze zabawki można spakować do pudeł, podpisać i schować do szafy, by ponownie za kilka miesięcy znów przywrócić je do zabawy. Jeśli natomiast uważacie, ze już nigdy Wam się nie przydadzą to świetnym pomysłem będzie podarowanie ich innym dzieciom, które będą mogły dać im „drugie życie”.

3. Celebrujcie małe przyjemności i cieszcie się swoim towarzystwem podczas wspólnego świętowania

Czas z bliskimi to cenne wspomnienia na długie lata. Cały rok czekamy na te wspólne chwile, w których możemy cieszyć się swoją obecnością. 

4. Święta to również dobry czas, by „uczyć” dzieci samodzielności

Każdy czas jest dobry, by wdrażać dzieci do wykonywania pewnych czynności samodzielnie. Dlatego czas świąteczny to wyśmienita do tego okazja.  Dzieci mogą pomagać podczas wykonywania ozdób choinkowych czy też przy dekorowaniu drzewka świątecznego. 

Najwięcej radości sprawi dzieciom wspólne pieczenie ciast i przyrządzanie świątecznych potraw, dzieci uwielbiają mieszać. Wałkować, brudzić się mąką – a przy okazji spędzamy wspólnie czas a dom przepełniamy radością. Możemy zaproponować dzieciom stworzenie samodzielnie kartek świątecznych , którymi będą mogły obdarować najbliższych – dzięki temu zobaczą, jak wiele radości daje obdarowywanie innych osób. Z pewnością ten pomysł spodoba się dzieciom, a własnoręczne przygotowanie podarków i ich pakowanie sprawi im ogromną przyjemność.

Pamiętajmy zatem, że czas świąt to czas dla rodziny i bliskich Nam osób, razem spędzajmy ten czas, cieszmy się swoją obecnością i sprawmy, aby te momenty zostały w Naszej pamięci na długo.

Jak powiedziała Maria Montessori: „ Dzieci uczą się wszystkiego, co dzieje się w ich otoczeniu”.

Zapewnijmy więc najmłodszym święta w minimalistycznym otoczeniu, z dala od przepychu i nadmiaru – zarówno w kwestii jedzenia, jak i prezentów. 

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi