butik

Samodzielne ubieranie – w jakie ubrania wyposażyć Nasze dziecko, aby ubieranie sprawiało mu radość ?

29 września, 2021

Na początek, zanim zdradzimy Wam w co powinno wyposażyć się garderobę dziecka, aby czuło ono przyjemność z pierwszych prób samodzielnego ubierania się to chcemy zwrócić uwagę na pewną kwestię. Otóż dlaczego samodzielność w ubieraniu się przez dziecko stała się taka ważna ? W tym miejscu możemy przytoczyć cytat Marii Montessori – twórczyni systemu wychowania dzieci metodą Montessori, która pisała tak

„ Nigdy nie wyręczaj dziecka w tym, co może zrobić samodzielnie”.

Maria Montessori

Często jako Rodzice chcemy wyręczać Nasze dzieci, bo mało czasu, bo nie chcemy spóźnić się do pracy i wymówek znajdujemy wiele, ale właśnie w takich momentach powinniśmy przypominać sobie ten cytat. Dla Nas dorosłych ubieranie to przysłowiowy pikuś i chcemy, aby Nasze pociechy również szybko i sprawnie to robiły, ale Rodzicu, pomyśl i zatrzymaj się tu w tym miejscu – przecież Ty też musiałeś się tego wszystkiego nauczyć, prawda ?

Dlatego tak ważne jest, aby dać Naszym szkrabom możliwość swobodnego i samodzielnego ubierania się na wczesnym etapie rozwoju, a to z pewnością przyniesie wiele korzyści na późniejszych etapach wzrastania dziecka. Im wcześniej zaczniemy wdrażać umiejętności związane z samoobsługą tym szybciej uzyskamy pożądany rezultat.

Ale jak to zrobić, żeby maluchy chciały podejmować się prób ubierania ?

Nawiążmy raz jeszcze do momentów kiedy chcemy wyręczać Nasze pociechy. Tutaj powinna w Waszych głowach górować zasada, że jeśli dziecko może zrobić coś samodzielnie to niech to zrobi. Oczywiste jest to, że gdy my ubierzemy dziecko będzie to dla Nas duże ułatwienie, ale spójrzmy w przyszłość. Przecież nie w każdej napotkanej przez dziecko sytuacji będzie miało Nas blisko siebie, prawda ?  

Dlatego Rodzicu jeśli słyszysz, że Twoja pociecha mówi, że chce zrobić „coś” sama to koniecznie jej na to pozwól – cierpliwość w tej kwestii będzie bardzo potrzebna, ale pamiętajcie, że te umiejętności, które uda Wam się wypracować na wczesnym etapie rozwoju dziecka będą odgrywać kluczową rolę w kolejnych jego etapach, a przecież każdy Rodzic pragnie, aby jego dziecko było samodzielne.

Kolejną jakże ważną kwestią jest uświadomienie sobie Rodzicu, że czynności, które wymagają od dziecka samoobsługi nie nastąpią ot tak, z dnia na dzień – na to wszystko potrzeba czasu. Nauka samodzielności nie tylko w kwestiach ubioru wymaga czasu i jest procesem, który trwa. Dlatego też nie ma na co czekać i najlepszym sposobem będzie rozpocząć naukę samodzielnego ubierania już od pierwszego roku życia.

Dlaczego akurat zaczynać kształtowanie nawyków, szczególnie tych w kwestiach ubioru od pierwszego roku życia?

Otóż jest to taki czas kiedy maluchy zaczynają być coraz to bardziej aktywne, są ciekawe świata, interesują się tym co mama czy tata ubierają na głowę gdy jest zimno lub cieszą się gdy zobaczą na swoich stopkach kolorowe skarpetki, które i tak po chwili zostają ściągnięte – zauważmy, że  to nie jest robione „na złość” Tobie Rodzicu, bo niestety niektórzy Rodzice tak myślą, że jeśli maluch ściąga skarpetkę to chce zdenerwować mamę czy tatę. Nie myślmy w tych kategoriach, to błędna interpretacja, dlatego, że jest to naturalny etap w rozwoju dziecka i zaczyna ono poznawać swoje ciało i jednym z elementów tego poznawania będzie właśnie podejmowanie prób samodzielnego ubierania się i jednocześnie ściągania z siebie tego co przed chwilą zostało ubrane. Dlatego też tak ważne jest, aby pomóc dziecku wypracować pewne schematy, które ułatwią mu odnaleźć się w samodzielnym ubieraniu się. Pamiętajcie, że jedyną i słuszną drogą do sukcesu jest akceptacja tego co robi Nasze dziecko, a dzięki temu z łatwością i w spokoju będziemy zmierzać do oglądania końcowego rezultatu jakim będzie samodzielne ubieranie.

No dobrze, a co z zachętą do tego, aby dziecko codziennie miało ochotę do podejmowania prób ubierania się?

Tutaj główną rolę będą odgrywać ciekawe i interesujące dla dziecka wzory i kolory. Naszym zadaniem, zadaniem Rodzica jest kontrolowanie tego, aby ubrania w dziecięcej garderobie miały przede wszystkim dobry jakościowo skład. Dzięki temu, że ubrania będą przyjemne, wykonane z wysoko gatunkowej tkaniny pozwolą dziecku czuć się komfortowo podczas wykonywania codziennych dziecięcych czynności. Dziecko powinno czuć się komfortowo i swobodnie w wybranym przez siebie stroju, ale My jako przewodnicy Naszych dzieci musimy prowadzić tak zwaną „kontrolę estetyczną”, dzięki czemu pozwalamy pociechom na wybór, ale dbamy o to, by te ubrania były schludne i pomagamy oraz delikatnie nakierowujemy dziecko co z czym łączyć, aby wyglądać i czuć się komfortowo oraz schludnie. To bardzo ważne, aby wypracować w dziecku umiejętność komponowania ze sobą ubrań.

Często Rodzice poszukują ubranek, które będą odpowiadały im zarówno kolorystyką jak i wykonaniem i tu w tym miejscu mogę przedstawić Wam doskonałe miejsce, gdzie znajdziecie ubranka dla Waszych pociech spełniając jednocześnie wszystkie powyższe kryteria ważne dla Rodzica.

Butik dziecięcy PolkaBubu, który wyróżnia się szerokim asortymentem i skupia najlepsze Polskie marki. Jest to miejsce w którym jest wszystko od stóp do głów, górują w nim polskie marki, gdzie ubranka szyte są w lokalnych szwalniach, a dbałość o detale i jakość wykonania są na najwyższym poziomie. Co więcej w tym butiku co nie co znajdą dla siebie również mamusie o czym możecie przekonać się tu, dlatego warto podczas zakupów skupić swoją uwagę nie tylko na doborze ubrania do pory roku czy wieku dziecka, to wszystko można ze sobą połączyć wybierając jednocześnie bardzo estetycznie wykonane, a zarazem trafione w punkt z kolorystyką ubrania zarówno dla siebie jak i dla dziecka. Nie ma nic piękniejszego niż radość malucha każdego dnia z tego, że zrobił „coś” nowego, że dziś samodzielnie ubrał skarpetki, a jutro będą to spodenki – co więcej, wzory oferowane przez marki w butiku PolkaBubu są na tyle interesujące, że przyciągną uwagę nie jednego uparciucha, który twierdzi, że ubieranie jest nudne.

Wszystkie te „trudności” związane z samodzielnością w ubieraniu możemy zniwelować, zmieniając garderobę Naszego dziecka. Estetyka, schludne kroje i kolorystyka to elementy które pozwolą Wam każdego dnia cieszyć się z kształtowania tej samodzielności w ubieraniu i jednocześnie sprawią, że przeglądanie się w lustrze będzie dla dziecka olbrzymią atrakcją i tym samym edukacją bo przecież każdy z Nas chce dobrze wyglądać, a to będzie dobra okazja do nauczenia dziecka, że ubranie nie musi być „krzykliwe” żeby wyglądało dobrze. Musimy w Naszych dzieciach budować pewność siebie i zachęcać do eksperymentowania z ubraniami, ale w mądry i estetyczny sposób. Pamiętajmy, że to my Rodzice jesteśmy dla Naszych pociech przykładem i wymagając od nich schludnego ubioru i odpowiedniego doboru ubrań musimy wpoić dziecku pewne wzorce, ale żeby to zrobić to najpierw musimy zacząć od siebie – bo to właśnie Nas widzą na co dzień i chcą być takie jak mama i tata.

Pamiętajcie, że samodzielność to sprawa ważna na każdym etapie rozwoju dziecka, ale nauka tej umiejętności czyli samodzielnego ubierania się nie zawsze usłana jest różami. Dorośli podejmując decyzję o tym, że zaczynają kształtować w dziecku pewne nawyki, muszą uruchomić pokłady swojej cierpliwości, bo wpojenie dziecku pewnych schematów wymaga czasu, jest to proces, który u jednego malucha bardzo szybko zostanie zaakceptowany, a u drugiego będzie wymagać to czasu. Co więcej, pozwalając dziecku na codzienne treningi związane z próbami samodzielnego ubierania się, kształtujemy wiele innych umiejętności Naszego dziecka, chociażby zręczność manualną i bardzo ważną motorykę małą, które są istotne na dalszych etapach wzrastania dziecka.

Naszym zadaniem jest dać dziecku możliwość do decydowania, dla Nas dorosłych to sprawy błahe, ale dla dziecka możliwość i słowa z ust Rodzica „dziś sam/sama wybierasz sobie strój do szkoły” będą bardzo ważne, bo wybór koloru czy zadecydowanie o tym, że na dzień dzisiejszy będą lepsze spodenki niż spódniczka jest dla dziecka ogromnym osiągnięciem i jednocześnie satysfakcją. Podejmowanie tych pierwszych decyzji przez dziecko w kwestiach ubioru i nie tylko uczy Nasze pociechy tej upragnionej samodzielności i przede wszystkim buduje ich tożsamość.

Po więcej modowych ciekawostek i inspiracji, zachęcam do odwiedzenia strony www butiku PolkaBubu.

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi