Dzieci

Pytania które warto zadać dziecku jeśli chcesz dowiedzieć się jak było w przedszkolu

22 marca, 2020

Więc jak to jest z tymi pytaniami ? Oczywiste jest to, że każdy rodzic jest niezwykle ciekawy tego jak jego pociecha spędziła czas w przedszkolu i z chęcią zawsze o tym rozmawiamy, pytamy „ jak było?” Ale najczęstszą odpowiedzią jest „ było super”, „ było świetnie”, „ byłe dziś na placu zabaw” i to na tyle – a przecież każdy z Was chce wiedzieć co Wasz bąbel namalował, jakiego wierszyka się nauczył, czy bawił się z Kasią czy może z Frankiem i w co się bawił.

Dlatego poniżej drodzy rodzice i opiekunowie podaję Wam sposób, jak „wyciągnąć” od Waszego dziecka informacje na temat tego jak spędził dzień w przedszkolu 🙂
Pamiętajmy, że pytając i rozmawiając o tym z dzieckiem pokazujemy, jak bardzo Nam zależy i jak bardzo jesteśmy zainteresowani światem dziecka – maluchy to doceniają. Dzięki temu uczymy dzieci prowadzenia dyskusji, wyciągania wniosków i poprawiamy jakość ich mowy, którą doskonalą z każdym wypowiedzianym przez siebie słowem 🙂

Jak więc pytać i o co pytać :

Czy ktoś był dzisiaj smutny ?

A może dziś w przedszkolu, w Twojej grupie ktoś płakał ? Dzięki takiemu pytaniu zmuszasz dziecko do zastanowienia się i przypomnienia tego co działo się w przedszkolu w ciągu całego dnia. Wasz trzy, czterolatek nie wpadnie na pomysł żeby odpowiedzieć „wszystko było ok”, tylko skupi się na udzieleniu Ci szczerej odpowiedzi. Dzięki takiemu pokierowaniu pytania możesz dowiedzieć się np. Że dziś w przedszkolu płakała Ala, a właściwie to było jej smutno, bo bawiła się obiadem, a pani powiedziała, że tak nie można i potem Ala się zezłościła i schowała się pod stolik i jak wstawała to uderzyła się w głowę i ją to bolało – i już. Wiesz baaardzo dużo 🙂

  1. Co narysowałeś dzisiaj ? Jaki kolor kredki wybrałeś ?

Jeśli zadasz dziecku pytanie „ co dziś robiłeś” to prawdopodobnie odpowie, że nic takiego, bo przecież dla dziecka w tym wieku wszystkie zajęcia w przedszkolu są bardzo do siebie podobne, natomiast jeśli zapytasz o coś konkretnego , np. „jakiego koloru kredki używałeś dziś podczas prac plastycznych?” I jeśli dziecko odpowie, to pociągnij temat dalej, zapytaj co namalował tym kolorem czy to było zwierzątko czy może autko ? Zapytaj: „ a czy pokazałeś rysunek Pani, co powiedziała itd”

  1. Kto zjadł dzisiaj najwięcej obiadku ?

Zacznij od pytania „ kto dziś przy Twoim stoliku zjadł najwięcej obiadku ? „, a potem możesz dopytywać np. powiedz, to co było tak pysznego na obiadek – makaron, ryż, a może ziemniaczki ?
Wtedy dziecko chętnie opowie Ci co zjadł jego kolega, a co jemu smakowało najbardziej.

  1. Czy huśtałeś się dzisiaj na placu zabaw?

Bardzo ważne w zadawaniu pytań jest to, abyście byli drobiazgowi i unikali ogólnych pytań.
To trochę działa tak jak ze sprzątaniem – jeśli powiesz czterolatkowi, że ma „posprzątać”, to nie będzie wiedział, co zrobić. Jeśli jednak użyjesz odpowiedniego komunikatu i powiesz „powkładaj teraz klocki do pudełka”, to dziecko szybko się z tym uwinie, bez zbędnych marudzeń.
Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się czy dzieci dzisiaj były na placu zabaw, to zapytaj o konkretną aktywność. Podpytaj też szkraba o to w co dokładnie się bawił i z kim się bawił, zapytaj o imię towarzysza zabawy, zapytaj również o to czy spacer na plac zabaw był przed drzemką czy po drzemce.

  1. Co było dziś najśmieszniejsze w przedszkolu ?

Zadając takie pytanie możemy usłyszeń mnóstwo odpowiedzi, które Wam Rodzicom nie przyszłyby nawet do głowy 🙂 , kiedyś byłam świadkiem odpowiedzi, coś z pogranicza „ Mamo, Tato Olek miał dzisiaj kozę w nosie” po czym oczywiście wszystkich oblał śmiech . Świetnie słucha się takich historii, dzięki nim możemy na chwilę przenieść się do świata widzianymi oczyma naszych dzieci. Zadając to pytanie, czekajmy po prostu na historie, które kiedyś razem będziecie wspominać, bo zawsze i każdego dnia w dziecięcym świecie znajdzie się coś co z pewnością poprawi nam humor po całym dniu.

  1. Jaką zabawkę miała dzisiaj w przedszkolu Hela ? A jaką Kacper ?

Każda placówka przedszkolna wyznacza jeden dzień tygodnia, w którym dzieci mogą przynosić swoje zabawki. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dziecko dogaduje się z innymi, zapytaj o nie, np.: „jaką zabawkę miał dzisiaj Kacper ? A czy podzielił się z innymi dziećmi? A czy ty pozwoliłeś pobawić się komuś koparką?”. Jeśli będziesz miała szczęście, usłyszysz kilka dodatkowych słów – na przykład o tym, że Ania dzieli się zawsze i jest fajna, a Hela to nigdy i na wszystkich krzyczy.
Warto dopytywać i zgłębiać wiedzę o naszym dziecku, o tym jak czuje się w gronie kolegów z przedszkola, czy lubi z nimi przebywać i w co najczęściej się bawią.

Te przykładowe pytania pozwolą Ci dowiedzieć się czegoś więcej na temat Twojej pociechy. Często my sami nie wiemy co odpowiedzieć na pytanie „ co słychać”, dlatego bardziej konkretne pytania ułatwią Ci zadanie bo dzieci również potrzebują konkretnych pytań.

Będziecie zaskoczeni jak wiele mają Wam do opowiedzenia 🙂

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi