Dzieci

Po co czytać dzieciom książki?

26 marca, 2020

Co dzieje się, gdy czytamy wspólnie z dzieckiem książki – otóż przede wszystkim zostaje zaspokojona potrzeba emocjonalna dziecka, dzięki wspólnemu czytaniu dziecko może poczuć naszą bliskość i więź jaka łączy Ciebie i Twojego szkraba. Czytajmy dzieciom od pierwszego dnia ich życia, tych momentów i potrzeb emocjonalnych nie zastąpi dziecku ani telewizja, ani nic innego. Ty jako Rodzic jesteś najważniejszy w tych momentach.
Podczas czytania jesteśmy bardzo blisko siebie, możemy się wtulać i przytulać ze swoim szkrabem, patrzymy na nasze dzieci z miłością i przeznaczamy im czas. Dzięki takiemu spędzaniu czasu z dzieckiem pokazujemy mu i komunikujemy niewerbalnie „kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki tym wspólnym momentom, dziecko rozkwita i rozwija się społecznie, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość i staje się empatyczne.

Poprzez wspólne czytanie z dzieckiem budujemy jego kompetencje intelektualne. Dziecko uczy się nowych słów, języka i myślenia. Bardzo ważne jest dla nas rodziców to, aby nasze dzieci potrafiły swobodnie, płynnie i poprawnie posługiwać się językiem ojczystym, który jest dla nas ludzi wizytówką – każdego dnia w przedszkolu, szkole , pracy i życiu codziennym.
Czytając dziecku i wspólnie z dzieckiem poszerzamy jego zainteresowania, odkrywamy to co najbardziej fascynuje nasze pociechy, rozwijamy jego wyobraźnię, kreatywność i wrażliwość moralną.

Możemy ustalić stałe pory czytania. Możemy czytać dwa razy dziennie, ale krócej. Możemy robić seanse z czytaniem tylko wieczorami tuż przed snem. Wszystko zależy od waszych możliwości, chęci i motywacji.

Pamiętajmy też, że głośne czytanie w którym naśladujemy z dzieckiem dźwięki, kiedy akcentujemy poszczególne słowa i bawimy się tym czytaniem – właśnie to daje dziecku wiele dobrego, czyli m.in:

  • Budujemy więź między dzieckiem a rodzicem
  • Zaspokajamy potrzeby emocjonalne
  • Uczymy języka, poszerzamy słownik dziecka
  • Przygotowujemy dziecko do samodzielnego czytania
  • Rozwijamy wyobraźnię
  • Poprawiamy koncentrację i ćwiczymy pamięć
  • Rozwijamy nawet poczucie humoru
  • Czytanie to zdrowa ucieczka od nudy
  • Kształtujemy nawyk czytania i poszerzania wiedzy

A Wy jakie czytacie książki swoim dzieciom ?

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi