ciało

Pielęgnacja skóry kobiet w ciąży i po porodzie

10 czerwca, 2021

Okres ciąży, to czas przygotowań dla młodych Rodziców, którzy wyczekują przyjścia na świat swojego dziecka. Są to momenty w których  szczególnie kobieta czuje się wyjątkowa, pod jej sercem rozwija się nowe życie. Często dzieje się tak, że ciało kobiety podczas ciąży ulega wielu zmianom, powstają nieestetyczne zmiany skórne, przebarwienia, obrzęki, rozstępy, cellulit, a nawet trądzik. Chcemy w tym artykule przybliżyć Wam jak odpowiednio pielęgnować skórę w czasie ciąży, tak abyście mogły cieszyć się każdą chwilą, a nie tylko myśleć o niedoskonałościach, które nasza skóra „wyrzuca” na zewnątrz. 

Pamiętajcie o jednym. Jesteście piękne, każda z Nas ma w sobie coś niepowtarzalnego, a te wszystkie zmiany, których doznajemy podczas ciąży są przejściowe i jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację możemy im zapobiec bądź je zniwelować. 

Co robić, aby zapobiec zmianom skórnym ?

Przede wszystkim skupienie się na pielęgnacji całego ciała to podstawa, a w szczególności miejsc najbardziej narażonych na zmiany i niedoskonałości, które mogą tworzyć się pod wpływem rozciągania skóry w okresie ciąży. Kolejnym jakże ważnym elementem zapobiegania zmianom będzie aktywność ruchowa, która powinna być dopasowana do możliwości i sprawności przyszłej mamy, tak, aby nie nadwyrężać jej kręgosłupa oraz sił fizycznych, które przy porodzie będą na wagę złota. Ostatnim i równie ważnym aspektem jest prawidłowe odżywianie, zbilansowana dieta dopasowana do potrzeb przyszłej Mamy, tak aby zapewnić jej oraz dziecku odpowiednie składniki odżywcze.

Pięlęgnacja ciała dla kobiet w ciąży jest niezbędna dla ich dobrego samopoczucia. Młode mamy naczęściej korzystają z pielęgnacji w zaciszu domowym, gdyż tu czują się bezpiecznie i komfortowo. Obecnie rynek proponuje wiele produktów pielęgnacyjnych dla kobiet w ciąży, natomiast dla Nas najważniejsze jest to, aby te preparaty zawierały w sobie bezpieczne dla rozwijającego się dziecka składniki aktywne oraz by były ekologiczne i naturalne. Seria kosmetyków MomMe powstała z myślą o kobietach w ciąży i przyszłych mamach.

Fot. @ladnebebe & @ewaprzedpelska & @majanna.cieslak

Przejdźmy teraz do najbardziej newralgicznych miejsc takich jak skóra brzucha, ud i pośladków. Są to miejsca bardzo ważne dla Nas kobiet, szczególnie w sezonie letnim, gdy chcemy eksponować swoje ciało, a czasami mamy z tym problem bo pojawiły się tam zmiany skórne, które w pewien sposób krępują Nas przed odkrywaniem tych miejsc. Każda kobieta jest piękna, bez względu na to jakie ma niedoskonałości, pewność siebie to podstawa do dalszych sukcesów. Obecnie rynek oferuje Nam ogromny wybór preparatów, które niwelują bądź zapobiegają powstawaniu tych niekorzystnych dla Nas zmian. Podczas doboru takich kosmetyków musimy szczególną uwagę zwracać na to jak są tworzone, z czego powstają oraz jakie zawierają w sobie składniki.

Zatem co robić z rozstępami ?

Jak wiemy, ciąża to czas piękny, ale też bardzo intensywny, szczególnie dla naszej skóry, która w bardzo szybkim tempie potraf się rozciągać, a jej włókna kolagenowe są osłabiane poprzez przyrost masy. Na powstawanie rozstępów wpływa wiele czynników, między innymi zmiany hormonalne, czynniki genetyczne, złe nawyki żywieniowe czy chociażby zbyt szybki przyrost masy ciała. Jest kilka etapów powstawania rozstępów. W pierwszej fazie są one bledsze, mogą być różowawe i powodować świąd. W kolejnej fazie rozstępy zaczynają się wydłużać i często poszerzać uzyskując przy tym kolor nieco zbliżony do czerwieni lub nawet fioletu, a w ostatniej fazie stają się płaskie i często białe.

Aby w odpowiednim czasie zahamować rozwój i rozrost rozstępów, najważniejsza jest profilaktyka i działania, które zapewnią Waszej skórze przede wszystkim nawilżenie, nawodnienie i natłuszczenie. Produkty, w które warto się zaopatrzyć to te które wykonane są z naturalnych składników oraz te które będą pobudzać i aktywować produkcję kolagenu. Doskonałym kosmetykiem intensywnie regenerującym są kosmetyki z serii Intensywna kuracja przeciw rozstępom od MomMe, które sprzyja redukcji i rozjaśnieniu już istniejących rozstępów oraz zapobiegają powstawaniu nowych. 

Drugim idealnym produktem w okresie ciąży jest specjalistyczny olejek przeciw rozstępom, który należy nakładać na miejsca najbardziej narażone czyli na brzuch, uda, biodra, pośladki oraz piersi. Zawarte w tym olejku kombinacje najwyższej jakości olejów, sprawią, że preparat będzie doskonale wpływał na rozjaśnienia i przebarwienia powstałe w skutek blizn lub innych zmian, sprawdzi się również w zapobieganiu i usuwaniu już istniejących zmian skórnych. Jego zadaniem jest ujędrnić, uelastycznić i sprawić, aby skóra, a dokładniej jej włókna nabrały sprężystości.

By w pełni zadbać o naszą skórę do naszego trio dodałabym również serum ujędrniające biust. Jak wiemy, piersi zaczynają się zmieniać już od samego początku ciąży, stają się obrzmiałe, obolałe i wrażliwe nawet na najdrobniejszy dotyk. Piersi w czasie trwania ciąży zaczynają przybierać inny kształt, przybywa im gruczołów mlecznych oraz tkanki tłuszczowej przez co stają się większe. Wszystkie te zmiany w obrębie biustu mogą przyczyniać się do powstawania niechcianych przez kobiety rozstępów, dlatego tak istotna jest ich pielęgnacja już od pierwszych momentów ciąży. Kuracja ujędrniająca to podstawa, dlatego też w naszym niezawodnym trio od marki MomMe znalazł się gracz numer jeden, czyli serum ujędrniające biust, którego zadaniem jest poprawienie jakości, sprężystości i poprawa gęstości skóry w obrębie biustu i dekoltu. Zawarte w nim składniki będą pobudzać skórę do produkcji kolagenu i elastyny, które mają znaczący wpływ podczas odbudowy skóry.

Fot. @ladnebebe & @ewaprzedpelska & @majanna.cieslak

Doskonałym sposobem będą również naprzemiennie stosowane z kuracją ujędrniającą prysznice ( ciepła woda – zimna woda), dzięki czemu wpłyniemy na poprawę mikrokrążenia.

Skoro jesteśmy przy tematyce biustu, warto tutaj podkreślić, że każda przyszła mama powinna zaopatrzyć się w kojący balsam na brodawki sutkowe. Marka MomMe stworzyła balsam naturalnego pochodzenia, dzięki czemu może być stosowany w trakcie karmienia i nie ma potrzeby, aby zmywać go z brodawek. Jego zadaniem jest przede wszystkim nawilżyć i złagodzić podrażnienia dla popękanej i delikatnej skóry. Jest to kosmetyk niezbędny dla każdej mamy, który przynosi skuteczną ulgę w chwilach, gdy brodawki są podrażnione.

Kolejna zmora każdej mamy to. . . CELLULIT. Jest on zauważalny przez większą część kobiet w okolicach brzucha, pośladków i bioder – szczególnie na częściach bocznych bioder. Są dwa rodzaje cellulitu wodny i tłuszczowy, który niekiedy przybiera postać mieszaną. Na cellulit wpływa ogrom czynników tych wewnętrznych jak i  zewnętrznych. Zaliczają się do nich między innymi zaburzenia metabolizmu, zmiany hormonalne, genetyka i jak w większości przypadków, mała aktywność fizyczna. Ciąża to czas kiedy u większości z Nas zatrzymuje się woda w organizmie, nasze komórki nie są tak dobrze dotlenione jak przed ciążą, gdyż dochodzą do tego wszystkiego zaburzenia w przepływie krwi i chłonki. 

Czy da się powstrzymać ten cellulit?

Jeśli zadziałamy w odpowiednim momencie i wielokierunkowo, to tak, mamy szansę na jego zahamowanie. Przede wszystkim musimy włączyć kurację pielęgnacyjną czyli zaopatrzyć się w wyżej wymienioną serię kosmetyków dla Przyszłych Mam od marki MomMe, której celem jest właśnie zapobieganie tego typu zmianom. Po drugie i równie ważne jest nawadnianie organizmu, picie minimum 2300 ml wody na dobę, powoli i w małych porcjach. Moje drogie czytelniczki – nie taki CELLULIT straszny jak go malują, wystarczy stosować się do kilku zaleceń już na wczesnym etapie ciąży, dbać o swoją skórę, dbac o zbilansowaną dietę i przede wszystkim nawodnienie – to już połowa sukcesu. Musimy być wytrwałe i konsekwentne w tym czego się podejmujemy, a efekty pojawią się zanim się obejrzysz.

Większość z Nas, szczególnie kobiety w ciąży, przeglądając różne czasopisma, czytając informację czy rozmawiając z koleżankami, zauważyły, że panuje trend na „zdrowy styl życia” nawet wśród kobiet w ciąży. Kobiety w dzisiejszych czasach są coraz to bardziej świadome jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą zmian zachodzących w organizmie podczas ciąży, uczęszczają do Szkół Rodzenia, konsultują się z położnymi i wiele wiele innych. Ta świadomość jest bardzo potrzebna, szczególnie gdy chcemy zrozumieć, dlaczego tyle tych zmian zachodzi w naszym organizmie, od czego są one zależne i jak sobie z nimi radzić. Stan skóry kobiet ciężarnych u każdej z Nas będzie inny, niekiedy zmiany powstałe na skórze będą zostawiać trwałe blizny i nieestetyczny wygląd. Dlatego każda przyszła mama powinna zatroszczyć się o to by, pielęgnować skórę już od samego początku ciąży. Wiedza i świadomość tego co oferuje Nam rynek jest na wagę złota, gdyż 

podczas wyboru preparatów powinnyśmy skupić uwagę na jego aktywnych składnikach i tym co one wniosą w naszą pielęgnację.

Pamiętajcie, aby kochać swoje ciało, tak jak kochacie swojego maluszka. Jesteście wyjątkowe, nawet jeśli po ciąży zostało Wam kilka rozstępów czy nadmiarowych kilogramów. Było przecież warto !

Po więcej pielęgnacyjnych inspiracji zajrzyj tu

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi