BabyBoom

Pielęgnacja dziecka – jak poprzez kosmetyki pozytywnie wpłynąć na komfort dziecka 

5 czerwca, 2021

Oczekiwanie na narodziny dziecka to czas pełen przygotowań, radości, ale i wątpliwości, które przejawiają się dość często wśród młodych Rodziców. Dotychczasowe życie i jego organizacja musi ulec przekształceniu i podporządkowaniu się w pewnym stopniu dziecku. Wielu Rodziców zastanawia się jak przygotować się na tę wspólną podróż oraz jak zadbać o komfort życia i pielęgnację dziecka, która jest bardzo ważna w początkowych tygodniach życia. W tym artykule postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości na temat pielęgnacji i tego jak prawidłowo zaopiekować się nowym członkiem rodziny.

Jako Rodzice chcemy chronić Nasze dziecko i dbać o nie od pierwszej chwili, aby jego rozwój przebiegał harmonijnie. Jedną z ważniejszych czynności w ciągu dnia będzie pielęgnacja, której warto poświęcić uwagę i przede wszystkim czas, aby przebiegała w spokojnej i bezpiecznej dla dziecka atmosferze. Chcemy tutaj podkreślić, że pielęgnacja nie musi oznaczać tylko samych czynności higienicznych i pielęgnacyjnych, ale również nawiązywanie kontaktu między dzieckiem a Rodzicem oraz wzmacnianie Waszych więzi. Podczas pielęgnacji maluszka, szczególnie tych które odbywają się po wieczornej kąpieli możecie ze sobą rozmawiać, możecie śpiewać i nucić swojemu maluszkowi kołysanki, które wprowadzą go w senny nastrój, a to dodatkowo wyciszy dziecko, dzięki czemu sen dziecka będzie przyjemny, a zasypianie będzie kojarzyć się maluchowi z Waszą bliskością, Waszym głosem, dotykiem i czułością. 

Dziecko, żeby czuć się komfortowo i bezpiecznie potrzebuje przede wszystkim bliskości i miłości Rodzica, natomiast doskonałym rozwiązaniem na czynności pielęgnacyjne malucha będzie stworzenie kącika, przestrzeni dla dziecka w której będą odbywać się te czynności, tak aby wykształcić u dziecka prawidłowe nawyki i przyzwyczaić do rytuałów, które chcemy wprowadzić w jego życie.

Jakie warunki powinny panować w Waszej przestrzeni pielęgnacyjnej ?

Przede wszystkim pokój, miejsce w którym przebywa i śpi noworodek musi być komfortowe i funkcjonalne zarówno dla dziecka jak i dla Rodzica, oświetlenie powinno być stonowane tak samo jak kolorystyka ścian czy gadżetów znajdujących się w pokoju dziecka. Cisza panująca w tym miejscu sprawi, że Wasz maluch wyciszy swoje emocje, a podczas pielęgnacji jego małe ciałko rozluźni się i spokojnie zaśnie – dzięki temu Rodzice też będą mieć chwilę wytchnienia dla siebie.

Aby te czynności pielęgnacyjne przebiegały jeszcze sprawniej, proponujemy, żeby w pokoju maluszka, w miejscu w którym pielęgnujecie swoje dziecko, zawsze pod ręką były kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji. Wyznaczcie sobie w komodzie, na regale lub w organizerach miejsce do przechowywania kosmetyków, których na co dzień zamierzacie używać – to zdecydowanie ułatwi tę czynność, gdyż nie będziecie musieli rozglądać się po całym pokoju gdzie jest krem, tylko ten czas przeznaczycie na bliskość z maluchem, bo wszystko wcześniej przygotujecie i będziecie mieć Wasz niezbędnik pielęgnacyjny na wyciągniecie ręki.

Pielęgnacja – dlaczego jest taka ważna w pierwszych tygodniach życia dziecka?

Skóra noworodka, zaraz po przyjściu na świat i przez najbliższe tygodnie zaczyna przystosowywać się do nowego środowiska. Jest ona delikatna, wrażliwa i narażona na czynniki zewnętrzne, które mogą ją uszkodzić.

Dlatego Rodzicu trzeba pamiętać o kilku zasadach, które pomogą Wam w tych pierwszych tygodniach zadbać o skórę Waszego dziecka.

Po pierwsze bardzo duże znaczenie mają podczas pielęgnacji preparaty, które wybieracie. Zacznijmy od kąpieli i tutaj najważniejszą z zasad będzie, aby kąpiele przede wszystkim nie były długie, szczególnie w tych pierwszych tygodniach życia dziecka, zaleca się kąpiele co dwa, trzy dni, aby cienka i wrażliwa skóra dziecka nie ulegała podrażnieniom, gdyż codzienna kąpiel malucha mogłaby podrażnić naskórek, a przecież to on odgrywa kluczową rolę i stanowi barierę ochronną dla organizmu.

Kosmetyki do kąpieli powinny być przeznaczone dla dzieci od pierwszego dnia życia. Ich zadaniem jest oczyścić, ale również nawilżyć delikatną skórę i chronić ją przed wysuszaniem. Doskonale sprawdzą się tu kosmetyki z serii BabyBoom, które tworzone są z ogromną starannością i powstają na bazie naturalnych, wegańskich formuł bezpiecznych dla skóry Twojego dziecka, tak jak łagodny żel do mycia ciałka i włosów, który oczyszcza skórę, nawilża i regeneruje dbając o całkowity komfort dziecka. 

Kolejnym bardzo cennym produktem podczas pielęgnacji dziecka może okazać się intensywnie pielęgnacyjny olejek do kąpieli, jest to doskonała alternatywa dla żelu ponieważ działa on przede wszystkim natłuszczająco dzięki czemu skóra maluszka po kąpieli staje się elastyczna i gładka. Olejek można dodać w niewielkiej ilości bezpośrednio do wanienki lub rozmasować na ciałku dziecka i spłukując wodą. Olejek pielęgnacyjny z serii BabyBoom zapewnia uczucie wygładzenia i jednocześnie przyczynia się do niwelowania szorstkości, która może wystąpić na skórze Twojego dziecka.

Podczas pierwszych dni pielęgnacji bardzo ważne jest dbanie o odżywianie i nawilżanie skóry, szczególnie, gdy pojawiają się u malca zmiany skórne .

Oczyszczona w taki sposób skóra maluszka będzie gotowa na dalsze czynności pielęgnacyjne do których możemy użyć mleczka nawilżającego, którego zadaniem jest również jak w powyższych kosmetykach nawilżyć i ochronić skórę dziecka, szczególnie lekka konsystencja mleczka pozwala na szybkie wchłonięcie się preparatu, dzięki czemu po wykonanym wmasowaniu mleczka w ciałko dziecka nie musimy zbyt długo czekać na wyschnięcie jego warstwy co zdecydowanie ułatwi nam dalsze czynności takie jak chociażby ubieranie maluszka. Bardzo ważne jest również to, że mleczko z serii BabyBoom nie obciąża wiotkiej i cienkiej skóry maluszka, zapewniając jej długotrwałe działanie zapobiegające utracie wody i nawilżenie. 

Kolejną jakże ważną zasadą jest, aby pamiętać o pięlęgnacji dziecka nawet w te dni kiedy nie jest ono kąpane. Są to podstawowe czynności higieniczne, które każdy Rodzic powinien wykonywać u swojego dziecka każdego dnia. Te czynności możecie wykonywać na przewijaku, codziennie rano i wieczorem kiedy zmieniacie pieluszkę. Wystarczy przygotować sobie ręcznik czy pieluszkę nawilżoną ciepłą wodą i delikatnie zacząć przemywać skórę dziecka w fałdkach oraz miejsca intymne. Do codziennej pielęgnacji poleca się stosowanie kremu na pupę serii BabyBoom, który został stworzony do pielęgnacji niemowląt od pierwszego dnia ich życia. Formuła tego kremu chroni skórę dziecka przed odparzeniami spowodowanymi noszeniem pieluszki, łagodzi powstałe zaczerwienienia i ogranicza rozwój bakterii. Skóra w okolicach intymnych dziecka wymaga szczególnej uwagi i dbałości, skóra w tych miejscach potrzebuje odpowiedniego nawodnienia i nawilżenia, dlatego też krem na pupę powinien być nieodłącznym elementem każdego przewijania.

A co z pielęgnacją buzi dziecka ? 

To częste pytanie wśród Rodziców – jak pielęgnować buzię malucha zarówno w domu jak i przed wyjściem a spacer. Przede wszystkim zanim zastosujemy preparat na skórę, buzia dziecka musi zostać umyta, oczyszczona. Najlepiej robić to na przewijaku, gdzie możemy swobodnie ułożyć maluszka i zająć się pielęgnacją jego twarzy. Najlepszym sposobem będzie nasączenie wacika bądź pieluszki ciepłą wodą i przemycie buzi, czyli czoła, policzków przechodząc płynnym ruchem do fałdków na szyi.

Pamiętajmy też o pielęgnacji oczu – w tej kwestii używamy do przemywania i oczyszczania soli fizjologicznej, namaczając w niej gazik lub wacik i przemywamy ruchem od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Wracając do pielęgnacji buzi malucha, po jej oczyszczeniu nakładamy na twarz krem, a jeśli takiego nie posiadamy to może to być mleczko nawilżające z serii BabyBoom, który sprawdzi się zarówno w warunkach domowych jak i w różnych warunkach atmosferycznych podczas spacerów. 

Natłuszczona, wygładzona i zregenerowana skóra dziecka będzie mniej podatna na podrażnienia i zaczerwienienia – seria kosmetyków BodyBoom przeznaczona dla dzieci kompleksowo chroni i dba o skórę Twojego malca.

Jesteśmy przekonani, że wszystkie mamy wiedzą i mają świadomość tego, jak ważna jest pielęgnacja skóry dziecka, szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach jego życia. 

Najważniejsze co warto zapamiętać to fakt, że skóra, która ma wysoką zawartość wody wcale nie jest wyznacznikiem tego, żę będzie odpowiednio nawilżona – dlatego też tak istotne jest pielęgnowanie wrażliwej skóry dziecka każdego dnia, odpowiednie jej nawilżenie przyczyni się do zabezpieczenia warstwy skóry, a bariera naskórka stawać się będzie coraz to odporniejsza i mniej podatna na wpływ czynników zewnętrznych, które mogą zaburzyć równowagę wiotkiej i wrażliwej skóry malucha.

Dlatego też, w tym artykule wspominamy o tym, że dobór kosmetyków, ich wyjątkowa formuła, która kojąco wpływa na skórę maluszka będzie idealnym rozwiązaniem dla tych którzy chcą zapewnić swojemu dziecku komfort podczas pielęgnacji i dnia codziennego.

Pamiętajcie, aby skóra maluszka była pielęgnowana w sposób naturalny, prawidłowy i według potrzeb dziecka. Kosmetyki wegańskie sprawdzą się doskonale, gdyż nie obciążają dodatkowo ciałka dziecka, a  dzięki temu zapewnicie skórze maluszka rozwój właściwych komórek i bariery ochronnej, która pozostanie silna i wytrzymała przez całe życie.

Po więcej pielęgnacyjnych inspiracji zapraszamy do odwiedzenia strony https://www.bodyboom.pl/sklep/dziecko.html

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi