Komfort dziecka

Komfort dziecka podczas spacerów latem i nie tylko – jakie akcesoria umilą ten czas

26 maja, 2021

Przechadzki na świeżym powietrzu to najprzyjemniejsza forma rozrywki dla dzieci jak i dla Rodziców. Już od pierwszych dni życia, gdy tylko pogoda Nam sprzyja możemy zabrać Naszego malucha na spacer dopasowany do Waszego rytmu dnia. Nie od dziś mówiono, że spacery to lekarstwo na każde zło, dzięki temu, że spacerujemy wpływamy zbawiennie na funkcjonowanie Naszego organizmu. Dziecięce potrzeby, szczególnie te początkowe to przede wszystkim spokojny, komfortowy sen, który daje regenerację małemu człowiekowi jak i spacer, dzięki któremu odpoczywa nie tylko maluch, ale również mama lub tata.

Chcę w tym momencie opisać Wam jak ważne jest wyposażenie się w odpowiednie akcesoria, które pozwolą maluchowi na spokojny i komfortowy sen, a jednocześnie przyciągną uwagę nie jednego Rodzica, dlatego, że są to produkty tworzone z myślą o delikatnej skórze dziecka, jednocześnie wpasowując się w idealnie dobrane zgranie barw i kształtów, tak, aby nie drażnić wzroku dziecka, który dopiero zaczyna nabierać ostrości.

Przejdziemy teraz do omówienia kilku podstawowych akcesoriów, w które warto się zaopatrzyć, żeby umilić dziecku spacer, zarówno ten krótszy jak i dłuższą pieszą wycieczkę.

Pierwszym elementem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę powinno być prześcieradło i pościel, która wypełni gondolę, w której podróżuje Nasz maluch. Pościel idealnie sprawdzająca się podczas pieszych, letnich spacerów powinna być przede wszystkim wykonana z tkaniny bawełnianej, która doskonale nadaje się na całoroczne jej używanie, w różnych warunkach atmosferycznych. Pościel w wózku powinna zapewnić dziecku prawidłowy przepływ powietrza, a jej wykonanie i materiał powinien być przyjemny dla skóry noworodka, która jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na uszkodzenia. Doskonałym kompletem do wózka będzie pościel, poduszeczka i prześcieradło wykonane z tych samych tkanin. Komplety pościeli możecie znaleźć pod tym linkiem https://qbanamama.pl/pl/p/Posciel-bawelniana-BLOOM-REVIVAL-do-wozka-75×65/1054. Bardzo ważny element takiego kompletu to poduszka, musimy zwrócić szczególną uwagę na ułożenie główki dziecka, gdzie powinna ona znajdować się w naturalnej, fizjologicznej pozycji, czyli powinna odchylać się delikatnie do tyłu, tak aby nie zaburzać oddechu oraz innych ważnych funkcji, które mogą mieć wpływ w późniejszym rozwoju mowy dziecka. Pamiętajcie, że w komfort Naszego maluszka warto zainwestować i zakupić te akcesoria u producentów i w sklepach, które jakość wykonania stawiają na najwyższym miejscu, gdzie szczególnie polecam to miejsce.

Co jeszcze zabrać ze sobą na wędrówki z wózkiem ?


Otóż kolejnym ważnym elementem Naszych wycieczek będą kocyki. Najlepiej wybierać te, które są przewiewne, oddychające i lekkie, tak aby nie naciskały zbyt mocno na małe ciałko Naszego maluszka. Tak cenne akcesorium znajdziecie tu. Komfort i wygoda Naszego dziecka jest dla Nas na wagę złota, dlatego, tak ważne jest, aby i w kwestii spacerów wybierać te wyjątkowe i dobre jakościowo produkty. Podczas kompletowania wyprawki spacerowej miejmy na uwadze to, że każda z tych rzeczy powinna być wykonana z naturalnych nie podrażniających tkanin i przede wszystkim nie powodować przegrzewania się. Otulenie kocykiem powinno kojarzyć się Naszemu dziecku jeszcze z czasem kiedy było w brzuchu mamy i odczuwało przez wiele miesięcy ciepło, które teraz, po porodzie, szczególnie podczas spacerów powinno być odtwarzane, tak aby Nasze maleństwo ciągle czuło Naszą bliskość.

Kocyk to jedno, a co powiecie na otulacz?


Podstawowy otulacz, wykonany z tkaniny bambusowej, bardzo przyjemnej i przewiewnej, jest kolejnym akcesorium niezbędnym podczas letnich spacerów. Sama nazwa wskazuje na to, że otulacz służy do otulania Naszego dziecka i w większości używany jest jako okrycie podczas ciepłych i słonecznych dni. Możemy go używać zarówno na spacerach jak i podczas drzemek, które odbywają się w domu. Zastosowań takiego otulacza jest wiele, chociażby możemy, go użyć jako przytulanki, którą dziecko będzie mogło tulić podczas spacerów czy zasypiania, doskonale sprawdzi się też na plaży jako ochrona od słońca i wiatru. Takie otulacze możecie znaleźć tutaj – doskonała jakość i precyzja wykonania, sprawią, że Twoje maleństwo będzie otulone komfortem.


Dlaczego spacer to aktywność, którą powinno się robić codziennie ?

Regularne spacery przede wszystkim pozytywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, zarówno dziecka jak i Rodzica. Przechadzki w różnych warunkach atmosferycznych umożliwiają dziecku szybsze przystosowanie się do zmieniających się sytuacji i temperatur jakie występują w danym momencie w powietrzu. To bardzo ważny element codzienności każdego dziecka, gdyż dzięki temu wzmacnia swoją odporność i przyzwyczaja się stopniowo do zmian jakie czekają go na dalszych etapach rozwoju. Im dziecko starsze tym chętniej powinno uczestniczyć w pieszych wycieczkach, dlatego zacznijmy przygotowywać Nasze pociechy do regularnego przebywania na świeżym powietrzu.

Bardzo ważna staję się tutaj również regularność rytmu dnia dziecka, która pozwala Rodzicom zorganizować wiele innych pobocznych kwestii związanych z pracą, domem czy rozwojem malucha. W ten schemat wpisują się również codzienne spacery. Jak wiemy z doświadczeń, małe dzieci, gdy otoczone są spokojem i rutyną dnia codziennego o wiele lepiej i efektywniej się rozwijają, czują się wtedy bezpieczne i zaopiekowane pod każdym względem. Dziecko gdy wie i uczy się tego co następuję po sobie w danym dniu, przy okazji będzie nabywać tak ważną umiejętność jaką jest nauka kolejności wydarzeń, która na dalszych etapach rozwoju doskonale sprawdzi się, gdy trzeba będzie zbierać się na przykład do przedszkola. Dziecko, które było uczone tego, że zawsze coś następuje po czymś na przykład „najpierw karmienie, potem mama lub tata ubierają malucha, a zaraz po ubieraniu wychodzimy na spacer, po spacerze wracamy, myjemy rączki i zasiadamy do drugiego śniadania/obiadu i tak dalej „. Jeśli zachowane są tego typu schematy to dziecko w ciągu dnia jest spokojniejsze bo czuje się bezpieczne i wie co je czeka w danej części dnia. Stąd też systematyczność spacerów, które odbywają się o konkretnej porze w ciągu dnia, lub dwa razy dziennie o takich samych porach, z pewnością pomogą Naszemu maluchowi uregulować rytm dnia, szczególnie takiemu dziecku, które jeszcze do końca nie nabyło tej umiejętności i potrzebuje więcej czasu.

Kolejną ważną kwestią w sferze spacerów jest Nasza bliskość z malcem i wzmacnianie więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Podczas spacerów jesteśmy z reguły skupieni głównie na Naszym dziecku, nie ważne czy jest to noworodek, który jeszcze tylko leżakuje sobie w gondoli wózka, czy jest to niesforny dwulatek, który chce poznawać wszystko co go otacza – zawsze jako Rodzice, jesteśmy skoncentrowani na naszych pociechach. Podczas pchania wózka na spacerze, możemy rozmawiać z Naszym nowo narodzonym dzieckiem, opowiadać o tym gdzie idziemy, co będziemy robić, takie chwile są bezcenne, dlatego warto podczas pieszych wycieczek skupiać się wyłącznie na dziecku i sobie, aby odpocząć, zrelaksować się i nabierać sił do nowych, wspólnych aktywności.

Rodzice, pamiętajcie, że na spacery nie wychodzimy tylko dla świeżego powietrza i dotlenienia, podczas spacerów Wasze dziecko doświadcza wielu bodźców, nawet wtedy gdy leży jeszcze w gondoli. Przyroda, zapachy i dźwięki silnie oddziałują na rozwój dziecka. U maluszka, nowo narodzonego dziecka szczególnie stymulowany będzie słuch i wzrok, szczególnie wtedy, gdy te dźwięki przyrody na przykład śpiew ptaków będzie słyszalny z bliskiej odległości – dlatego spacery wśród lasów i parków będą doskonałym środowiskiem do odkrywania i doświadczania przez dziecko zmiany otoczenia, która w pewien sposób będzie stymulować i oddziaływać na rozwój Naszego malca.


Jeśli mamy w domu starsze dziecko, takie które chętnie wychodzi na spacery o własnych nóżkach, bo potrafi już chodzić to możemy zauważyć, że potrzeba spożytkowania energii u takiego szkraba jest dość duża. Stąd też doskonałym pomysłem będzie spacer do miejsc w których dziecko może zbierać liście, kamyczki, stąpać bosymi stopami po trawie, tak aby jego wyobraźnia zaczęła być stymulowana poprzez dotyk i doświadczanie. Dzięki tak prostym czynnościom dnia codziennego jesteśmy w stane wpłynąć na wczesny rozwój dziecka. Wybierzmy odpowiednią przestrzeń, zabierzmy potrzebne akcesoria i pozwólmy Naszemu dziecku spożytkować energię na świeżym powietrzu w otoczeniu dla niego nowym, tak aby mogło skorzystać z tego czym obdarzyła Nas przyroda.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie Qbana Mama.

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi