konsekwencja

Po co, dla czego, dlaczego i czy warto być konsekwentnym Rodzicem ?

6 stycznia, 2020

Wychowanie – dla jednych to przysłowiowa “bułka z masłem”, a dla innych zadanie, które wcale nie należy do najłatwiejszych… Według mnie zanim zaczniemy działać, wychowywać i być konsekwentnym wobec Naszego dziecka musimy poznać definicję wychowania.

Dla mnie najprostszą i najbardziej zrozumiałą definicją jest to, że wychowanie to celowe, świadome i zamierzone oddziaływanie Rodzica na dziecko.

Analizując powyższą definicję, rozłóżmy ją na czynniki pierwsze i zastanówmy się czym są dla Nas te słowa klucze, czyli :

  • celowe
  • świadome
  • zamierzone

Dopiero wtedy pójdźmy o krok dalej i zacznijmy ustalać zasady, które chcemy, aby panowały w naszym domu i to jakie nawyki chcemy wypracować w Naszym dziecku.

Kolejnym i bardzo ważnym krokiem będzie wyjaśnienie i uświadomienie sobie czym jest tak naprawdę konsekwencja?

Czym ona jest ?

Konsekwencja to nic innego jak podążanie według określonych zasad, zarówno przez rodziców jak i dzieci. Żeby wypracować w dzieciach nawyk takiego postępowania i dążenia my sami musimy tak funkcjonować na co dzień, aby nasze pociechy mogły odwzorowywać nasze postępowanie.

Każda z mam z pewnością wie, że utrzymanie konsekwencji w procesie wychowywania dzieci , czasami może być trudne i przynosić sporo pytań na które nie jesteśmy w stanie sobie odpowiedzieć.

Jednym z pytań, które ostatnio usłyszalam było

” Czy bycie niekonsekwentnym może negatywnie wpływać na dziecko?”

Tak, może negatywnie oddziaływać na naszą pociechę, a dlaczego ? Już wyjaśniam. Otóż wiąże się to przede wszystkim z brakiem poczucia bezpieczeństwa i stabilności, a przecież to dzięki tym czynnikom funkcjonowanie dziecka i całej rodziny jest o wiele łatwiejsze.

Dzieci, które doświadczają w swoim otoczeniu niekonsekwencji, nie wiedzą co je czeka, nie są w stanie przewidzieć tego co będzie, a jak nam wiadomo dzieci te całkiem małe jak i te większe lubią wiedzieć co po czym nastąpi – lubią rutynę i przewidywalność – dlatego drogie Mamy i Tatusiowie przypomnijcie sobie jak ważny na początku przygody z macierzyństwem był plan dnia, który pozwalał Wam na spokojne i poukładane funkcjonowanie. Mogliście dzięki temu zaplanować mnóstwo rzeczy i spraw do załatwienia, bo wprowadzany przez Was plan określał dane czynności w ciągu dnia – oczywiście bywały momenty kiedy trzeba było sobie odpuścić i kurczowo nie trzymać się planu, ale zawsze miałyście ” z tyłu głowy”, że są pewne ramy czasowe, których warto się trzymać.

Konsekwencja to nic złego – wielu rodzicom kojarzy się ona z karaniem, twardym i starodawnym wychowywaniem, gdzie Rodzić prezentował autorytarny styl wychowania – to nie tak.

Kochani, uświadomcie sobie, że konsekwencja to życie wedle określonych przez Was zasad, to Wy je ustalacie, dopasowujecie do siebie, swojej pracy, swoich motywacji i tego jakie chcecie osiągnąć rezultaty na przestrzeni kilku miesięcy czy lat. Zachęcam w tym momencie do zadania sobie pytania ” Po co mam być konsekwentnym w konkretnej sytuacji?”

Dzieci bardzo szybko wychwytują czy ich Rodzice są konsekwentni. Jeśli jednak widzą, że Rodzice mówią jedno, a robią drugie, to w ich główkach zapala się lampka i wiedzą, że w takiej sytuacji, nie warto Rodzicowi:

  • wierzyć, bo zmienia zdanie,
  • ufać, bo jest nieprzewidywalny,
  • traktować go poważnie, bo nie dotrzymuje słowa.

Rodzic konsekwentni są asertywni, to zawsze powinno iść ze sobą w parze. Umiejmy powiedzieć naszym pociechom ” nie”. W ten sposób damy im poczucie stabilności i bezpieczeństwa – one tego potrzebują, takiego “gruntu pod nogami”, który wykształci w nich odpowiednie nawyki i wzorce do naśladowania, które będziecie im przekazywać poprzez swoje postępowanie.

Jasno stawiajcie granice, jeśli zachowanie przekroczy ustalane przez Was normy i wyciągajcie konsekwencje po przekroczeniu tych granic. Ustalcie wspólnie z dzieckiem, które zasady ma ono respektować.

Pamiętajcie, że Wy jako Rodzina zawsze gracie do tej samej bramki. Nie może być tak, że mama czegoś zabrania, a tata na to pozwala, albo na odwrót. Wspólnie ustalone konsekwencje i ich wyciąganie, gdy zadzieje się niepożądane zachowanie pozwoli dzieciom na czerpanie właściwych wzorców zachowań.

Bycie konsekwentnym pomaga w wielu codziennych czynnościach od ubierania się rano , przez drogę do przedszkola, po zakupy w warzywniaku. Warto wymagać od dzieci już od najmłodszych lat, konsekwencja to jeden z kluczowych elementów w wychowywaniu dzieci. Oczywiste jest to, że czasami, gdy widzimy kręcącą się łezkę w oku naszego malca, jesteśmy w stanie odpuścić i zrezygnować z dalszych działań – ale nie róbmy tego, nie poddawajmy się, bo tylko dzięki temu i jednoczesnej naszej zdrowej miłości do dziecka pomożemy mu, dla jego dobra ukształtować nawyki i zachowania, które pomogą mu w dalszym funkcjonowaniu w otaczającym go świecie i to właśnie dla dobra dzieci musimy jasno określić granice postępowania, które będą przestrzegane, a za ich nieprzestrzeganie będzie wyciągnięta konsekwencja.

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi