dekoracje ścienne

Aranżacja wnętrza a wpływ na rozwój dziecka ?

15 czerwca, 2021

Często Rodzice zadają sobie pytanie czy aranżacja i wystrój pokoju będzie miała wpływ na rozwój ich dziecka – odpowiadamy, zdecydowanie, że tak. 

Pojawienie się na świecie małego człowieka, nowego członka rodziny, jest dla Rodziców jednym z najważniejszych momentów w życiu, ale też jednym z tych momentów, w którym trzeba przeorganizować swoje dotychczasowe życie i często też wnętrze mieszkania czy domu, tak, aby nowy domownik czuł się równie bezpiecznie i komfortowo w nowym dla niego środowisku.

Jak zatem przygotować się na nowego domownika pod względem aranżacyjnym i jak przystosować przestrzeń dla dziecka, tak, aby razem z nim robiła, tak ważne kroki rozwojowe.

Zacznijmy od pierwszych etapów życia dziecka – czyli od noworodka. Przede wszystkim, taki mały człowiek potrzebuje Was – Rodziców, Waszej bliskości, miłości i zrozumienia, gdyż nowo narodzone dziecko nie rozumie wielu rzeczy, sytuacji i tego co je wokół otacza. Maluszek natomiast jest z każdym dniem coraz to bardziej spostrzegawczy, jego ciało staje się stabilniejsze i zaczynają go interesować przedmioty, elementy znajdujące się w zasięgu jego wzroku i jego reakcja na bodźce jest wzmożona – dziecko zaczyna chłonąć nowe informacje jak przysłowiowa gąbka. Dlatego też bardzo ważne jest, aby podczas wystroju miejsca czy pokoju dla dziecka skupić uwagę na tym żeby przede wszystkim było tam bezpiecznie, spokojnie i cicho, a przestrzeń powinna być funkcjonalna, tak aby Rodzice bez problemu mieli wszystko w zasięgu ręki.

Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy nadać ścianom kolorów?

Przede wszystkim w pokoju noworodka powinien zapanować balans pomiędzy kolorami, wzorami i kształtami, tak aby dziecko odnalazło w tym miejscu spokój i mogło regenerować swoje siły do nowych przygód i wyzwań dnia codziennego.

Stonowane kolory to podstawa. Przede wszystkim jeśli mówimy o pierwszych latach życia dziecka, gdzie jego pokój powinien kojarzyć się maluchowi z ciepłem, komfortem, bezpieczeństwem. Krzykliwe i dość wyraziste kolory ścian czy ozdób w pokoju mogłyby rozdrażniać malucha i negatywnie wpływać na jego różne zmysły, co przyczyniło by się między innymi do kłopotów z zasypianiem – a tego nie chcemy. Doskonałym rozwiązaniem będzie tutaj zaopatrzenie się w tapety do pokoju, których teraz rynek proponuje nam multum. Szczególnej uwagi godne są tapety, które przedstawiają łagodność, obrazy czy też ilustracje, które są i będą przez dłuższy czas przyjazne dla rozwoju dziecka. Takie tapety proponuje Nam YOKO Design. Przy wyborze ściennych ozdób takich jak tapety zwróćmy uwagę na ich kolorystykę i zastanówmy się czego tak naprawdę oczekujemy od tej ściennej dekoracji ? 

Doskonałym rozwiązaniem są tapety przedstawiające leśne krajobrazy i te związane z naturą, dzięki którym wprowadzamy dziecko w świat natury, przyrody i wyobraźni. Sprawdzą się tutaj tapety z serii leśni przyjaciele, które będą akcentem łagodności, a jednocześnie przygody i zamienią przestrzeń dziecka w krainę, która pozwoli mu na harmonijny rozwój.

Te tapety sprawdzą się zarówno w pokoju dziewczynki jak i chłopca, są przyjazne dla oka, ich kolorystyka ma stonowane barwy i przede wszystkim pozytywnie wpływa na rozwój zmysłów dziecka, szczególnie na zmysł wzroku, który jest bardzo istotny na tych pierwszych, początkowych etapach życia malucha.

Znajdą się też w kolekcji YOKO Design naklejki ścienne nadające się dla chłopców zarówno tych starszych jak i młodszych, są one bardziej tematyczne, bo związane z konkretnym zainteresowaniem. Pierwsza kolekcja to dinozaury, specjalnie przygotowana dla miłośników roślinożernych stworzeń, a druga równie ciekawa to kosmos. W kolekcji o kosmosie możecie znaleźć naklejki jak i plakaty, które będą doskonałym dopełnienim w pokoju Waszego dziecka. Wszystko zależy od zainteresowań i fascynacji Waszej pociechy. Tapety od YOKO Design to nowość, która dopiero chwilę temu pojawiła się na stronie. Jest to wybitny, autorski produkt, zaprojektowany przez grafika YOKO Design. Z wszelką starannością i dbałością o każdy szczegół powstały tapety, które uczynią Wasze aranżacje niczym bajkowe krainy, w których Wasze dzieci będą mogły czerpać radość z dnia codziennego, a ich rozwój będzie przebiegał harmonijnie i w odpowiedni oraz bezpieczny dla dziecka sposób.

Teddy bear on the floor of stylish single child playroom with tent and toys, real photo

Warto, aby pokój dziecka zarówno ten który aranżujemy na pierwsze lata życia, jak i ten na później kształtował wrażliwość estetyczną, dlaczego to takie ważne ?

Otóż jeśli stworzymy Naszemu dziecku otoczenie bezpieczne, łagodne, estetyczne, ale i kreatywne to przyczynimy się w ten sposób do stymulacji i zwiększenia w mózgu połączeń neuronowych, które są odpowiedzialne za zdolności i możliwości intelektualne Waszych dzieci. Dlatego też nie bez znaczenia jest dobór tego wszystkiego o czym wspominaliśmy trochę wyżej. Piękny i zadbany pokój czy przestrzeń w której rośnie i rozwija się dziecko to nie tylko pokój, w którym i do którego można zaprosić rówieśników do wspólnych zabaw, to też miejsce, które zapewnia radosne i różnorodne dzieciństwo, to miejsce w którym dziecko pobudza swoją wyobraźnię, próbuje samodzielnie rozwiązywać problemy, odpoczywa czy też buduje więzi i kontakty społeczne.

Dlatego też drodzy Rodzice, pamiętajcie, że estetyczne, bezpieczne i funkcjonalne zarazem wnętrze, w którym wzrasta Wasze dziecko, będzie w dużym stopniu wspomagać i stymulować jego rozwój, oraz kształtować osobowość i temperament. To wszystko sprawi, że Wasza pociecha będzie każdego dnia szczęśliwa, uśmiechnięta i gotowa na wiele nowych przygód i wyzwań. Pokój malucha to miejsce przeznaczone do zadań specjalnych, przecież dzieci w ciagu dnia nawet gdy tylko się bawią to pamiętajcie, że to właśnie dzięki tej zabawie stymulują swój mózg, a dzięki temu i tym zabawom, rozwijają się zdobywając coraz to nowsze i ważniejsze zdolności. Rozwój przez zabawę to kluczowy element życia dziecka – dlatego tak ważne jest miejsce w którym dziecko przebywa w ciągu dnia. Ono też musi zregenerować siły, zrelaksować się i nabrać energii do nowych działań.

Modern child room interior with wooden cabinet and different accessories. Space for text

Każdy z Nas chce czuć się w swoim wnętrzu bezpiecznie i spokojnie, szczególnie dziecko. Pamiętajcie, że przestrzeń, którą stworzymy będzie odzwierciedleniem Naszego dziecka – dlatego warto przemyśleć to czego potrzebuje Nasza pociecha.

Po więcej inspiracji aranżacyjnych zapraszamy tu.

Patrycja Maziejuk

logopeda, pedagog, terapeuta ręki

Leave A Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przejdź do paska narzędzi